Wymarły gatunek zachował się na malunkach naskalnych

Inne rysunki naskalne ludu San, ludzie i antylopy; Adobe Stock
Inne rysunki naskalne ludu San, ludzie i antylopy; Adobe Stock

Wymarły gatunek zwierzęcia mógł zachować się na malunkach naskalnych w południowej Afryce – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.

Na południu Afryki zachowały się rysunki naskalne, stworzone przez lud San jeszcze nie tak dawno, bo w XIX stuleciu. Uwidoczniono na nich liczne gatunki zwierząt i artefakty, w tym prawdopodobnie gatunek zwierzęcia, które dawno temu wymarło. Naukowcy doszli do takiego wniosku na podstawie porównania rysunków naskalnych i lokalnych skamieniałości zwierząt.

Tajemniczy rysunek przedstawia zwierzę o długim ciele i skierowanych ku dołowi ciosach. Taki wizerunek nie odpowiada żadnemu znanemu współczesnemu gatunkowi żyjącemu na tym obszarze.

Zdaniem Juliena Benoita z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu (Republika Południowej Afryki) może to być wymarłe zwierzę.

Region znany jest z wielu dobrze zachowanych skamieniałości, w tym zwierzęcia o długich kłach, zwanego dicynodont. Jego skamieniałości często widoczne są w erodujących skałach. Dicynodonty wymarły na długo przed pojawieniem się dinozaurów.

Oprócz lokalnych skamieniałości Benoit zapoznał się z mitologią ludu San, która zawiera opowieści o dużych zwierzętach, które dawno temu żyły w okolicy, ale następnie wymarły.

Świadectwa archeologiczne dowodzą, że członkowie ludu San mogli gromadzić skamieniałości i używać w rzemiośle. Ten aspekt ich kultury nie jest jednak dobrze udokumentowany.

„Malunki zostały wykonane najpóźniej w 1835 r., co oznacza, że to przedstawienie dicynodonta jest wcześniejsze o co najmniej 10 lat od opisu naukowego, dokonanego przez Richarda Owena w 1845 r.” – wyjaśnia Julien Benoit.

Więcej w artykule źródłowym. (PAP).

krx/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera