Uczelnie i instytucje

MSZ i MNiSW zwrócą się do polskich uczelni o zwiększenie pomocy dla palestyńskich studentów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki poinformował PAP, że resort skieruje prośbę do władz polskich uczelni o zwiększenie pomocy stypendialnej dla palestyńskich studentów. O to samo będzie wnioskował wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

Podczas spotkania parlamentarnej grupy polsko-palestyńskiej, w którym wzięli udział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, wiceszef MSZ Andrzej Szejna oraz wiceminister nauki Andrzej Szeptycki, jednym z tematów było rozszerzenie pomocy stypendialnej dla studentów z Palestyny lub utworzenie nowej oferty stypendialnej dedykowanej Palestyńczykom.

"Studenci mogliby zdobyć wykształcenie, które pomoże w odbudowie kraju po tym, co się obecnie dzieje w Palestynie" - powiedziała PAP posłanka Lewicy z partii Razem Marcelina Zawisza. "Chodzi o kierunki, takie jak budownictwo, inżynieria, medycyna czy architektura, czyli wszystko to, co pozwoliłoby w takim podstawowym stopniu zabezpieczyć ludność palestyńską" - podkreśliła.

W ocenie posłanki, na uniwersytetach istnieje przestrzeń dla dodatkowych studentów. "Protest studentów na Uniwersytecie Warszawskim, który trwał około 30 dni sprawił, że rektor Alojzy Nowak wygenerował 40 miejsc stypendialnych, więc to nie jest tak, że uczelni nie stać na kolejnych studentów" - stwierdziła.

Zawisza wyjaśniła, że członkowie grupy parlamentarnej oczekują od przedstawicieli resortów "wydania jasnego sygnału, że istnieje zapotrzebowanie na zwiększenie miejsc dla Palestyńczyków". "Ministerstwa mogą zmobilizować uczelnie, żeby stworzyły i sfinansowały nowe miejsca dla studentów, można również utworzyć dedykowany fundusz" - wskazała.

Z relacji Zawiszy wynika, że podczas spotkania wiceminister Szejna zadeklarował wystosowanie pisma w imieniu MSZ do polskich uczelni, by - w ramach możliwości - poszerzyły swoją ofertę stypendialną. Szejna poinformował PAP, że pismo to wyśle w piątek.

Wiceszef MNiSW Andrzej Szeptycki poinformował PAP, że resort skieruje prośbę do władz polskich uczelni o zwiększenie pomocy dla palestyńskich studentów, wskazując na trudną sytuację sektora nauki i szkolnictwa wyższego w Strefie Gazy. „Najprawdopodobniej wystosujemy pismo do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP)” - tłumaczył.

„Jednak warto pamiętać, że polskie uczelnie są autonomiczne, one realizują pewnego rodzaju zadania, które są finansowane ze środków publicznych, jak np. bezpłatne studia w języku polskim dla obywateli Polski, natomiast my nie możemy od tak sobie stawiać uczelniom nowych wymogów czy zadań” - podkreślił wiceminister.

Jednocześnie przyznał, że resort nauki oraz podległa mu Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) „odchodzą od tworzenia instrumentów stypendialnych adresowanych do pojedynczych państw”. „Każdy instrument dla krajów rozwijających wymaga obsługi administracyjnej, a to generuje koszty” - wskazał.

Szeptycki zaznaczył, że potrzeba zwiększenia pomocy stypendialnej dla Palestyńczyków była przedmiotem korespondencji między ministrem nauki Dariuszem Wieczorkiem a szefem MSZ Radosławem Sikorskim już kilka miesięcy temu. „Jej efektem jest zlecenie NAWA przez resort nauki w kwietniu br., żeby przyznała palestyńskim studentom pierwszego stopnia - wskazanym przez ambasadę – dodatkowe pięć miejsc kształcenia w roku akademickim 2024/2025” - dodał.

Na posiedzenie grupy zaproszeni zostali także studenci reprezentujący Akademię dla Palestyny, która zrzesza komitety strajkowe, okupacyjne i protestacyjne. Podczas konferencji prasowej poinformowali, że wiceminister Konieczny mówił na spotkaniu o potrzebie renegocjacji warunków przyjmowania studentów na studia medyczne w ramach programu NAWA.

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku terrorystycznym Hamasu z 7 października 2023 r., podczas którego zabito blisko 1200 osób, a 251 porwano. Według ministerstwa zdrowia Strefy Gazy w izraelskiej interwencji przeciwko Hamasowi zginęło już ponad 41,5 tys. osób. Na palestyńskim terytorium panuje kryzys humanitarny, a większość mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami. (PAP)

Agata Andrzejczak

andr/ oloz/ godl/ lm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera