Studenci Politechniki Śląskiej będą mogli skorzystać ze staży w PLL LOT

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Polskie Linie Lotnicze LOT udostępnią studentom kierunków lotniczych Politechniki Śląskiej możliwość odbywania staży. Porozumienie o współpracy w tej sprawie przedstawiciele uczelni i narodowego przewoźnika zawarli z początkiem roku akademickiego.

Jak wynika z informacji Politechniki Śląskiej, przekazanej przez gliwicki samorząd, pierwsze staże na podstawie porozumienia będą możliwe w najbliższych miesiącach.

Cytowany w informacji rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk zaakcentował, że uczelnia w ostatnich latach bardzo inwestuje w lotnictwo. Dysponując własną bazą lotniczą i samolotami, kształci pilotów, mechaników, inżynierów czy kontrolerów ruchu lotniczego.

„Zależy nam, żeby to kształcenie było prowadzone na najwyższym poziomie, a współpraca z takimi partnerami, jak PLL LOT, na pewno na to pozwoli” – ocenił prof. Pawełczyk.

Przewodniczący rady uczelni i prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza portem lotniczym Katowice, Artur Tomasik uznał, że to ważne porozumienie tak dla portu lotniczego w Pyrzowicach i dla Politechniki Śląskiej.

„Mamy jedno z najlepszych Centrów Kształcenia Kadr dla Lotnictwa w Polsce, z Rzeszowem i Warszawą na czele. Od lat kształcimy pilotów, pozwalamy uzyskać licencję pilota, a to otwiera możliwości pracy w takich firmach, jak PLL LOT. Ta rozpoczynająca się współpraca otwiera wielkie szanse przed naszymi studentami” – ocenił Tomasik.

Praktyki u przedsiębiorców lotniczych są bardzo atrakcyjne dla studentów. Politechnika Śląska wskazuje, że w ostatnim programie stażowym PLL LOT, przy 50 dostępnych wówczas miejscach, zainteresowanie zgłosiło niemal 5 tys. studentów.

Bazą kształcenia lotniczego Politechniki Śląskiej są Katowice i Gliwice. Na gliwickim lotnisku działa baza szkoleniowa uczelnianego Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej.

Gliwickie lotnisko jest w ostatnich latach modernizowane i rozbudowywane. Odnowioną płytę lotniska, m.in. z nową, utwardzoną drogą startową o długości 920 m, oddano do użytku w grudniu 2020 r. Obiekt, wcześniej mający charakter sportowy, umożliwia odtąd obsługę lotów biznesowych, sportowych i tzw. małego ruchu cargo.

Właścicielem połowy gliwickiego lotniska i zarządcą całości jest należący do Gliwic i innych okolicznych samorządów Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej (GAPR), który z myślą o rozwoju branży lotniczej m.in. zagospodarowuje i sprzedaje działki inwestycyjne; pracuje też nad uruchomieniem wytwórni lekkich samolotów szkoleniowych i dyspozycyjnych.

Właściciel drugiej części gliwickiego lotniska, Aeroklub Gliwicki, współpracuje w zakresie edukacji lotniczej z Politechniką Śląską. Przy lotnisku działa m.in. Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego tej uczelni (ATO), oferujący szkolenie lotnicze w zakresie licencji ATPL(A).

Jesienią ub. roku na gliwickim lotnisku oddano do użytku dwa całoroczne hangary Politechniki Śląskiej o powierzchni ponad 1 tys. m kw., które pozwoliły zcentralizować działalność szkoleniową i administracyjną uczelnianych ośrodków lotniczych. Dotychczas Politechnika Śląska korzystała m.in. z obiektów Aeroklubu Gliwickiego i innych jednostek organizacyjnych uczelni na terenie Gliwic.

W jednym z nowych hangarów przechowywane są samoloty, w drugim jest warsztat dla mechaników. Wraz z nimi powstał budynek administracyjno-szkoleniowy. W nowych obiektach są realizowane zajęcia teoretyczne, warsztaty i przedsięwzięcia związane z przygotowaniem do praktycznego szkolenia pilotów i mechaników lotniczych - przez cały rok. Wcześniej działalność ta od później jesieni do wczesnej wiosny była ograniczona.(PAP)

mtb/ lm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera