W środę wieczorem poznamy laureatów Nagrody NCN 2024

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W środę wieczorem w Krakowie ogłoszone zostaną nazwiska laureatów tegorocznej Nagrody Narodowego Centrum Nauki (NCN). O wyróżnienie ubiega się 150 naukowców młodego pokolenia.

Nagroda NCN to prestiżowe wyróżnienie dla badaczek i badaczy młodszego pokolenia pracujących w polskich ośrodkach naukowych. Przyznawana jest od 2013 roku, w trzech grupach dyscyplin – naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce, naukach o życiu oraz ścisłych i technicznych.

Otrzymało ją dotąd 33 naukowczyń i naukowców. W ubiegłym roku byli to: Karolina Ćwiek-Rogalska, Łukasz Opaliński i Katharina Boguslawski.

Kandydatki i kandydaci do nagrody muszą mieć znaczące osiągnięcia naukowe, udokumentowane publikacjami afiliowanymi w polskiej instytucji naukowej. W tym roku wpłynęły 183 wnioski, obejmujące 150 nazwisk. W naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce rywalizuje 51 kandydatek i kandydatów, w naukach ścisłych i technicznych – 57, a w naukach o życiu 42.

Od bieżącego roku Nagroda NCN przyznana jest na podstawie nowego regulaminu. Największa modyfikacja dotyczy kryterium wieku potencjalnych laureatów. Do tej pory liczył się wiek metrykalny (do 40. roku życia), od tej edycji obowiązuje wiek akademicki – do 12 lat od roku uzyskania stopnia doktora. Wymagany okres będzie można wydłużyć o przerwy w karierze naukowej poświęcone na opiekę nad dziećmi i ich wychowanie lub spowodowane chorobą kandydatki lub kandydata.

Decyzje o wyborze laureatek i laureatów nagrody podejmie kapituła złożona z członków Rady i dyrektora NCN. Wybierać będzie wśród kandydatur zgłoszonych przez dotychczasowych laureatów wyróżnienia, polskich członków zespołów ekspertów oceniających wnioski w konkursach OPUS, SONATA, SONATA BIS i MAESTRO, kierowników projektów badawczych finansowanych w konkursach MAESTRO i SONATA BIS, a także byłych członków Rady NCN.

Uroczystość ogłoszenia laureatów odbędzie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Serwis PAP Nauka w Polsce objął wydarzenie swoim patronatem.(PAP)

Nauka w Polsce

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera