Innowacyjne anteny firmy Astronika w misji HERA

07.10.2024 EPA/SPACEX
07.10.2024 EPA/SPACEX

Astronika opracowała innowacyjne anteny zamontowane na satelicie towarzyszącym głównej sondzie w europejskiej misji HERA. Próbnik i dwa małe satelity zbadają asteroidę Dimorphos i jej księżyc Didymos, w który dwa lata temu celowo uderzyła sonda DART.

Zajmujące się technologiami kosmicznymi polskie przedsiębiorstwo Astronika opracowało jeden z elementów misji HERA, zorganizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Firma odpowiadała za system czterech anten przeznaczonych dla jednego z dwóch niedużych satelitów typu CubeSat, które towarzyszą głównej sondzie.

Jak podkreślają polscy inżynierowie, zdołali oni zaprojektować i wyprodukować jedne z najmniejszych na świecie anten wytwarzanych w tzw. technologii elastycznych taśm zwijanych.

Każda z nich rozwija się na długość prawie 1,5 m, a w stanie zwiniętym mieści się w pudełku od zapałek - podała Astronika w środowym komunikacie.

Wystrzelona 7 października sonda oraz dwa satelity nazwane Juventas (ten z antenami Astroniki) i Milani będą badały system asteroidy Dimorphos.

W 2022 roku w jej księżyc Didymos celowo uderzyła inna sonda – DART.

Misje DART i HERA są częścią prowadzonego wspólnie z NASA programu AIDA (Asteroid Impact & Deflection Assessment), w którym oceniane są możliwości ochrony Ziemi przed groźnymi asteroidami.

Celem jest sprawdzenie możliwości zmiany toru lotu takich obiektów.

Zadanie misji HERA polega na precyzyjnym zbadaniu skutków uderzenia próbnika DART w Didymosa. Mierzona będzie m.in. zmiana orbity Didymosa i wpływ kolizji na jego strukturę.

Małe satelity, dzięki radarom, będą mogły tymczasem zajrzeć pod powierzchnię Dimorphosa i sprawdzić, jakie znajdują się w niej minerały.

Astronika to prywatna firma założona w 2013 r. przez grupę inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN). Specjalizuje się w instrumentach i mechanizmach kosmicznych. Działa również na rynku małych i średnich satelitów, np. dostarcza rozwiązania wysięgników na CubeSaty.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kłosiński: gry komputerowe mogą podnosić świadomość ekologiczną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera