Multimedialną wystawę poświęconą Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN można od piątku zobaczyć na Politechnice Wrocławskiej. Naukowcy z wrocławskiej uczelni od lat uczestniczą w projektowaniu, budowie i modernizacji urządzeń pracujących w położonym na przedmieściach Genewy ośrodku naukowo-badawczym.
Multimedialną wystawę „Accelerating Science”, przygotowaną przez Konsorcjum „Polska Fizyka Cząstek”, można od piątku zobaczyć w auli Politechniki Wrocławskiej. Ekspozycja powstała z okazji 70-lecia działalności CERN-u.
Wystawa składa się z trzech rotund. Każda z nich, razem i z osobna, pozwoli zrozumieć i zobaczyć to, czym zajmują się naukowcy pracujący w CERN oraz z jak zaawansowanych technologii korzystają na co dzień – przekazał PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.
Na ekspozycji prezentowane są filmy naukowe i animacje, poświęcone zarówno historii wszechświata, jak i najważniejszym eksperymentom dotyczącym fizyki cząstek prowadzonym dzięki Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów.
CERN powstał w 1954 r. Położony na przedmieściach Genewy ośrodek badawczo-naukowy zatrudnia około 8 tys. naukowców z ponad 500 instytucji naukowych z całego świata. Wśród wielu przełomowych odkryć, jakie miały miejsce w CERN, znajdują się: odkrycie słynnej cząstki Higgsa w roku 2012, czy też opracowanie i nieodpłatne udostępnienie ludzkości protokołu www, bez którego nie można sobie wyobrazić istnienia dzisiejszego świata – podkreślili twórcy wystawy.
Ekspozycja prezentuje również wkład polskich naukowców i wynalazców w rozwój CERN-u. W 1964 r. Polska, jako jedyny kraj bloku wschodniego, uzyskała status członka obserwatora w Radzie CERN, a w 1991 r. stała się szesnastym członkiem organizacji.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej uczestnicą od lat 90. XX w. w projektowaniu, budowie i modernizacji systemów kriogenicznych Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC). Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym wrocławskiej uczelni, w grupie prof. Macieja Chorowskiego, badacze opracowali systemy detekcji helu w razie jego wycieku do tunelu.
„Przeprowadziliśmy także badania stanów awaryjnych systemu kriogenicznego LHC oraz przygotowaliśmy rekomendacje dotyczące ochrony akceleratora w razie awarii kriogeniki. Dodatkowo nasi pracownicy uczestniczyli w przebudowie akceleratora ukierunkowanej na zwiększenie energii przyspieszanych cząstek” – wyjaśnił prof. Chorowski.
Na Politechnice Wrocławskiej bronione są też prace doktorskie realizowane w CERN-ie. „Tematyka jednej z takich prac dotyczyła wykorzystania chłodziarek gazowych do kriostatowania nadprzewodnikowych magnesów stosowanych w akceleratorach” – dodał prof. Chorowski.
Wystawę w auli Politechniki Wrocławskiej można oglądać do 11 listopada.(PAP)
pdo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.