Były rektor UJ prof. Wojciech Nowak odznaczony francuską Legią Honorową

Kraków, 01.10.2020. Prof. Wojciech Nowak. PAP/Jacek Bednarczyk
Kraków, 01.10.2020. Prof. Wojciech Nowak. PAP/Jacek Bednarczyk

Prof. Wojciech Nowak, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, został odznaczony w piątek najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym Legią Honorową w randze kawalera. Dekoracji dokonał ambasador Francji w Polsce Etienne de Poncins podczas uroczystości w Konsulacie Generalnym w Krakowie.

Jak poinformowała Ambasada Francji w Polsce, prof. Wojciech Nowak został uhonorowany za wkład w rozwój współpracy uniwersyteckiej polsko-francuskiej w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i ścisłych.

Podczas swojej kadencji – wskazał ambasador Etienne de Poncins – odznaczony niestrudzenie wspierał również rozwój francuskiej szkoły prawa, która łączy Uniwersytet Jagielloński z Uniwersytetem w Orleanie oraz pomysł prezydenta Emmanuela Macrona dotyczący stworzenia tzw. uniwersytetów europejskich, z których każdy miałby być federacją czterech do sześciu uczelni, z co najmniej trzech państw UE.

Ponadto, zaznaczono w uzasadnieniu, w 2019 r. za kadencji prof. Nowaka Uniwersytet Jagielloński dołączył do Uniwersyteckiej Agencji Frankofonii i stał się kluczowym partnerem uniwersyteckim Francji w Polsce, czego dowodem był wybór uczelni na miejsce przemówienia prezydenta Macrona do polskich studentów w lutym 2020 r.

Prof. Nowak był 305. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Funkcję tę pełnił w latach 2012-2020. Jest profesorem nauk medycznych, chirurgiem.

Legia Honorowa to najwyższe francuskie odznaczenie państwowe, ustanowione w 1802 r. przez Napoleona Bonapartego, by wyróżnić osoby odznaczające się wybitnymi zasługami dla narodu francuskiego. Order podzielony jest na pięć klas: Krzyż Wielki, Wielkiego Oficera, Komandora, Oficera, Kawalera.(PAP)

rgr/ godl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera