Uczelnie i instytucje

Gzik: atrakcyjne dla nauki będą zdrowie, odnawialne źródła energii i obronność

22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Leszek Szymański
22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Leszek Szymański

W najbliższej perspektywie atrakcyjne dla polskiej nauki będą obszary związane: z szeroko pojętym zdrowiem, energetyką, przede wszystkim opartą na źródłach odnawialnych, a także bezpieczeństwem i obronnością - ocenił we wtorek w Katowicach wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Gzik.

Zaapelował do przedsiębiorców o zaangażowanie, sięganie po dostępne finansowanie i wspólne realizowanie z naukowcami projektów w tych dziedzinach.

Wiceminister wziął udział w jednej z wtorkowych dyskusji 14. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach podczas której - pytany o sposoby na zwiększanie innowacyjności polskiego sektora MŚP - zdiagnozował m.in., że kluczowa dziś dla transformacji gospodarki transformacja energetyczna nie będzie sukcesem bez zaangażowania i udziału polskiej nauki.

"Nie jesteśmy już krajem taniej siły roboczej. Jeżeli chcemy być na rynkach międzynarodowych odgrywać znaczącą rolę, musimy być innowacyjni. Abyśmy byli innowacyjni, musi współpraca na styku: nauka-biznes być coraz lepsza" - uznał.

Przyznał, że sytuacja polskiej nauki, od lat, a szczególnie w ostatnich latach, jest dość trudna przede wszystkim w sensie zaniedbania finansowego. Choć nauka przez ostatnich 20 lat zbudowała - dzięki udziałowi Polski w strukturach Unii Europejskiej - dość silne zaplecze infrastrukturalne, problemem wciąż jest inwestycja w kapitał ludzki.

Wiceminister Gzik zaznaczył, że dzięki wzrostowi wynagrodzeń na uczelniach w ostatnim roku, zatrzymano trend odpływu zdolnych młodych kadr, z którymi przede wszystkim przemysł chce współpracować. W jego ocenie poziom finansowania nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce - 1,1 proc. PKB - pozwala bardzo dobrze kształcić absolwentów, mogących pracować w przemyśle na bardzo wysokim poziomie.

Finansowanie to jednak nie jest dotąd wystarczające dla osiągania spektakularnych efektów naukowych - projekty, które przebijają się w przestrzeni medialnej, są rozpoznawane w świecie, wymagają bowiem nakładów w miliardach euro czy dolarów. "W naukę musimy wciąż inwestować" - ocenił wiceszef MNiSW.

W Katowicach wskazał na trzy obszary, które będą - jego zdaniem - szczególnie atrakcyjne dla polskiej nauki w najbliższej perspektywie, związane: z szeroko pojętym zdrowiem, energetyką, przede wszystkim opartą na źródłach odnawialnych, a także z bezpieczeństwem i obronnością.

"Bierzemy odpowiedzialność za rozwój kraju w czasach, gdy innowacja ma tak olbrzymie znaczenie: przedsiębiorcy, we współpracy z nauką. Dajmy sobie więcej zaufania, spróbujmy więcej współpracować" - zaapelował.

Podkreślił, że szansą są środki zabezpieczone na innowacje przez Unię Europejską; część tych pieniędzy jest też w regionach. "Zachęcam państwa do śledzenia konkursów, możliwości pozyskania środków, gdzie wspólnie z nauką można te projekty realizować" - zwrócił się do przedsiębiorców Gzik.

Zaprosił ich też do odwiedzania stron Narodowego Centrum Badań Rozwoju, które - jak podkreślił - zmienia się ku dobremu i otwiera na współpracę z biznesem. "Liczymy na to, że wspólnie zrealizujemy projekty, z których będziemy wszyscy dumni" - zakończył wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Podczas 14. edycji dwudniowej konferencji, której w tym roku przyświeca motto "Shape the future now" (Kształtuj przyszłość teraz - PAP), uczestnicy wezmą udział w kilkudziesięciu punktach programu, będą też nawiązywali bezpośrednie kontakty.

Katowicki kongres to największe w Polsce spotkanie środowiska małych i średnich firm. Uczestnictwo w wydarzeniu od początku jego historii jest bezpłatne. W poprzednich latach wydarzenie w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odwiedziło łącznie kilkadziesiąt tysięcy osób.(PAP)

Nauka w Polsce

mtb/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.12.2017. Na zdjęciu prof. Krzysztof Pomian. PAP/Bartłomiej Zborowski

    Uniwersytet Łódzki otrzymał cenny księgozbiór od prof. Krzysztofa Pomiana

  • Fot. Adobe Stock

    Opolskie/ Rośnie liczba studentów medycyny zainteresowanych pracą w regionie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera