Przyczyną wymierania triasowego był mróz - nowe badanie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pod koniec triasu gwałtowne zjawiska wulkaniczne doprowadziły do nastania globalnej zimy. Spowodowało to wymieranie triasowych zwierząt i pomogło dinozaurom w ekspansji – piszą naukowcy na łamach tygodnika „PNAS”.

To globalna zima, a nie wzrost temperatur doprowadziły do globalnego wymierania zwierząt pod koniec epoki triasu (201,6 mln lat temu). Skorzystały na tym dinozaury, które rozprzestrzeniły się po całej planecie i zawładnęły nią niepodzielnie na dziesiątki milionów lat.

Dotychczas w nauce panowało przekonanie, że wymieranie triasowe było powolnym wydarzeniem, wywołanym przez rosnące temperatury (wskutek gromadzenia się w atmosferze dwutlenku węgla) i zakwaszenie oceanów.

Z najnowszych badań (https://doi.org/10.1073/pnas.2415486121) zespołu pod kierunkiem Dennisa Kenta z Lamont-Doherty Earth Observatory, Uniwersytet Columbia (USA) wynika jednak, że to gwałtowne zjawiska wulkaniczne, które miały wówczas miejsce, spowodowały nastanie globalnej zimy.

Pyły z aktywnych wulkanów odcięły bowiem dopływ promieni słonecznych, hamując wegetację i powodując obniżenie temperatury na planecie. Wymarło wówczas 75 proc. gatunków.

Procesy wulkaniczne trwały ok. 600 tys. lat, doprowadzając do rozbicia ogromnego kontynentu Pangea na Ameryki, Europę i północną Afrykę. Dobiegł końca trias, a nastała epoka jurajska, królestwo dinozaurów.

Co ciekawe, z badań wynika, że globalna zima nastała szybko. Pierwsze zjawiska wulkaniczne były niezwykle gwałtowne i trwały mniej niż sto lat. To wtedy wyrzucone do atmosfery związki siarki pod postacią pyłów zaczęły odbijać promienie słoneczne.

Poziom dwutlenku węgla zaczął podnosić się już później, osiągając trzykrotność dzisiejszego, co prawdopodobnie dokończyło dzieła zagłady.(PAP)

krx/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA: sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

  • Fot. Adobe Stock

    Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera