Uczelnie i instytucje

Rzeszów/ Politechnika Rzeszowska i Collins Aerospace podpisały umowę, będą wspólnie kształcić studentów

25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz
25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

Politechnika Rzeszowska i Collins Aerospace podpisały w środę umowę o współpracy. Będą wspólnie kształcić inżynierów lotniczych i prowadzić badania .

Politechnika Rzeszowska od 48 lat szkoli pilotów lotnictwa cywilnego, a od 2007 roku również mechaników lotniczych. To najstarsza uczelnia techniczna w południowo-wschodniej Polsce, kształci około 12 tys. studentów na siedmiu wydziałach, współpracuje z wieloma firmami.

„Cieszymy się, że do grona naszych partnerów dołącza światowy lider w produkcji przemysłu lotniczego. Dzięki tej współpracy nasi studenci zyskają bezpośredni dostęp do nowoczesnych technologii, których znajomość jest niezbędna na współczesnym rynku pracy. To nie tylko szansa na udział w praktykach i stażach, ale też na realizację ambitnych projektów pod okiem ekspertów z branży” – powiedział w środę tuż przed podpisaniem umowy prorektor ds. rozwoju i współpracy prof. dr. hab. inż. Jarosław Sęp.

Collin Aerospace ma dwa zakłady na Podkarpaciu: w Krośnie i w podrzeszowskiej Tajęcinie. Jest częścią korporacji Raytheon Technologies (RTX), zrzeszającej firmy oferujące produkty i usługi z obszaru zaawansowanej technologii. To światowy lider w produkcji przemysłu lotniczego. Specjalizuje się w produkcji części oraz podwozi lotniczych do słynnych samolotów pasażerskich, m.in. Boeing 737, 747, 767 i Airbus A220, A320, A350 i A380, a także do amerykańskich samolotów wojskowych F-16, F-18, F-35 i T-7A oraz samolotów biznesowych z rodziny Gulfstream.

„Podpisana dzisiaj umowa jeszcze bardziej zbliży do siebie przemysł lotniczy i naukę i jestem zaszczycona, że w tej naszej podróży dotarliśmy do przypieczętowania podpisem współpracy z tak znakomitą uczelnią, jaką jest Politechnika Rzeszowska” – podkreśliła dyrektorka personalna i członkini zarządu w Collins Aerospace Kaja Zielonka. „Jestem przekonana, że poza wiedzą merytoryczną, możemy wpływać na budowanie współczesnej kultury pracy, a co za tym idzie, pokazywać przyszłym inżynierom najlepsze praktyki w zakresie współpracy, komunikacji, czy skutecznych sposobów rozwiązywania problemów” – dodała.

Dzięki podpisanej umowie, studenci trzeciego i czwartego roku z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa będą mogli zdobyć doświadczenie uczestnicząc w praktykach i stażach. Chętni będą mogli również prowadzić prace badawcze pod opieką specjalistów.

„Współpraca z Politechniką Rzeszowską umożliwi nam nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także zaszczepianie studentów naszą pasją do nowoczesnych rozwiązań technicznych” – powiedział z kolei szef działu technologicznego Collins Aerospace w zakładzie w Tajęcinie Przemysław Guzik.

RTX jest integralną częścią polskiego przemysłu obronnego, lotniczego i wytwórczego. Firma powstała w wyniku fuzji United Technologies i Raytheon Company w 2020 roku. W jej skład wchodzą trzy firmy wiodące w branży: Collins Aerospace, Pratt & Whitney oraz Raytheon. (PAP)

Nauka w Polsce

al/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera