Europejskie ośrodki laserowe udostępniają unikalną aparaturę naukową

Fot. Aparatura udostępniana w ramach Laser4EU. Źródło: Instytut Optoelektroniki WAT
Fot. Aparatura udostępniana w ramach Laser4EU. Źródło: Instytut Optoelektroniki WAT

Aparatura badawcza Instytutu Optoelektroniki WAT zostanie udostępniona zagranicznym naukowcom w ramach europejskiego projektu Lasers4EU. Unia przeznaczyła łącznie 5 milionów euro na platformę wzajemnego dostępu do infrastruktury, która umożliwi badania nad technologiami laserowymi i ich zastosowaniami.

W projekcie bierze udział 29 jednostek naukowych z 15 krajów. Eksperci z każdego ośrodka przeprowadzą kompleksowe szkolenia w zakresie swoich technologii laserowych i ich zastosowań dla pozostałej części środowiska akademickiego i przemysłowego.  Aparatura naukowa jest udostępniana użytkownikom zewnętrznym, czyli spoza konsorcjum Lasers4EU.

Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej jako jedyny partner z Polski udostępni w ramach projektu Lasers4EU aparaturę opracowaną w Zespole Oddziaływania Promieniowania Laserowego z Materią.

"Unikalna aparatura będzie przydatna w badaniach w obszarach nauk o materiałach, nanotechnologii, inżynierii biomedycznej, astrofizyki laboratoryjnej i biomedycyny. Jej działanie opiera się na laserowo-plazmowych źródłach promieniowania rentgenowskiego i skrajnego nadfioletu (EUV) z zastosowaniem impulsowej tarczy gazowej. Źródła te również zostały opracowane w tym samym zespole naukowym" – tłumaczy prof. dr hab. inż. Henryk Fiedorowicz z IOE WAT.

Jak wyjaśnia, projekt Lasers4EU stanowi platformę umożliwiającą użytkownikom zewnętrznym dostęp do europejskiej infrastruktury badawczej w zakresie laserów. Wiodące w Europie laserowe ośrodki badawcze, w tym Instytut Optoelektroniki WAT, oferują naukowcom ze środowisk akademickich i przemysłowych dostęp do najnowocześniejszych technologii laserowych i usług badawczych.

Dodaje, że ważną częścią projektu są szkolenia związane z udostępnianą aparaturą. Ich uczestnicy mają wzbogacić swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną o specjalistyczne informacje w zakresie technologii laserowych i zastosowań.

„Rozpoczęcie współfinansowanego przez UE projektu Lasers4EU oznacza nową erę w badaniach dotyczących laserów i ich zastosowania” – uważa prof. Fiedorowicz. Jego zdaniem spójne i kompleksowe konsorcjum naukowe zapewnia dostęp do wysokiej jakości usług badawczych.

Projekt ma zwiększyć zasięg geograficzny europejskiej infrastruktury badawczej, wspierać nowe inicjatywy w tym obszarze i sprzyjać współpracy między ośrodkami laserowymi. Jednym z założeń jest również zwiększenie w Europie liczby specjalistów w obszarze laserów i ich zastosowania. Kompleksowe szkolenia mają wyposażyć kolejnego pokolenia naukowców w umiejętności i wiedzę potrzebną do pełnego wykorzystania wiodących europejskich infrastruktur laserowych.

Inaugurujące spotkanie projektu Lasers4EU, z udziałem przedstawicieli wszystkich jednostek naukowych biorących w nim udział (tzw. kick-off meeting) odbyło się w Heraklionie na Krecie w dniach 21-22 października 2024 r. Projekt ruszył 1 października.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu Lasers4EU, w tym oferowanej infrastruktury badawczej oraz wskazówki dla przyszłych użytkowników i zasady uzyskiwania do niej dostępu, są zamieszczone na stronie internetowej projektu pod adresem: https://lasers4.eu.

Obecnie trwa analogiczny projekt RIANA, międzynarodowy hub dla nanonauk i nanotechnologii, w którym uczestniczą trzy polskie instytucje naukowe: Wojskowa Akademia Techniczna, Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

  • Fot. materiały prasowe WAT

    Beton z nowatorskim zbrojeniem może wzmocnić schrony

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera