COP29/ Raport IRENA: osiągnięcie celów klimatycznych wymaga zainwestowania 31,5 bln dol.

12.11.2024 EPA/ANATOLY MALTSEV
12.11.2024 EPA/ANATOLY MALTSEV

Niedopuszczenie, by wzrost średniej globalnej temperatury przekroczył 1,5 st. C, jest możliwe przy potrojeniu do 2030 r. produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Będzie to wymagało inwestycji w wys. 31,5 bln dol. – wynika z ogłoszonego podczas COP29 raportu Międzynarodowej Agencja Energii Odnawialnej (IRENA).

Jak podkreślono w raporcie „World Energy Transitions Outlook 2024”., osiągnięcie celów klimatycznych jest wykonalne pod względem technicznym i ekonomicznie uzasadnione. Będzie jednak wymagało „zdecydowanej zmiany kursu”, a działania podjęte w 2025 roku będą miały kluczowe znaczenie.

Według publikacji IRENA osiągnięcie celów klimatycznych na 2030 rok będzie wymagało potrojenia światowej produkcji energii ze źródeł odnawialnych do poziomu 11,2 terawatów (TW) rocznie, podczas gdy w 2023 roku wyniosła ona 3,87 TW. W perspektywie 2050 roku pożądany poziom produkcji energii z OZE określono w raporcie na 33,2 TW.

„Dotarliśmy do decydującego momentu” – powiedział dyrektor generalny IRENA Francesco La Camera. „Solidne globalne porozumienie finansowe i kolejne krajowe zobowiązania w zakresie redukcji emisji w 2025 r. zadecydują o utrzymaniu celu 1,5 st. C przy życiu” - dodał.

W raporcie IRENA zwrócono uwagę, że wprawdzie inwestycje w odnawialne źródła energii stale rosną, ale są skoncentrowane w niewielkiej liczbie państw, a paliwa kopalne nadal dominują w miksie energetycznym wielu największych gospodarek świata.

Utrzymanie „celu 1,5 stopnia” będzie zdaniem IRENA wymagało od państw tworzących grupę G20 zwiększenia zainstalowanej mocy odnawialnej do poziomu 9,4 TW w 2030 roku, i 24,9 TW w 2050 roku.

Zgodnie z przedstawionym przez IRENA scenariuszem odnawialne źródła energii powinny dominować w globalnym koszyku energetycznym, stanowiąc odpowiednio 68 proc. i 91 proc. całkowitego zaopatrzenia w energię elektryczną do roku 2030 i 2050. Udział paliw kopalnych w miksie energetycznym powinien w tym czasie spaść z obecnego poziomu 61 proc. produkcji elektrycznej do 24 proc. w 2030 roku i do 4 proc. w 2050 roku.

W raporcie podkreślono również, że przejście od obecnego systemu elektroenergetycznego opartego na paliwach kopalnych do systemu z dominującą rolą odnawialnych źródeł energii wymaga stworzenia wydajniejszych i bardziej elastycznych sieci elektroenergetycznych. Kluczowym czynnikiem w tym względzie powinien być dynamiczny rozwój rozwiązań technicznych w zakresie magazynowania energii oraz zarządzania popytem.

Wartość inwestycji koniecznych do osiągnięcia celów klimatycznych określono w publikacji na 31,5 biliona dolarów do 2030 roku.

Jako możliwe źródła finansowania raport IRENA wskazuje m.in. takie rozwiązania jak globalny podatek od majątku i ograniczenia dotacji do paliw kopalnych.

Z Baku Marcin Mastalerz

mam/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.11.2024 EPA/ANATOLY MALTSEV

    Azerbejdżan/ COP29: emisja dwutlenku węgla do atmosfery w 2024 r. będzie rekordowa

  • 13.09.2024 Fragment dziobu statku. EPA/MARCIAL GUILLEN

    Hiszpania/ Wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera