Jeszcze w listopadzie Uniwersytet Warszawski ruszy z budową nowego budynku przy. ul. Bednarskiej w Warszawie. Znajdą się w nim m.in. studia telewizyjne i radiowe.
W nowym budynku o powierzchni 19 tys. m2 swoją siedzibę będą miały wydziały: Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Nauk Ekonomicznych, a także Akademickie Radio Kampus.
„Budynek powstanie na terenie znajdującym się pomiędzy ulicami Bednarską, Dobrą, Nowy Zjazd i Wybrzeże Kościuszkowskie. Zostanie połączony z gmachem dawnych Łaźni Teodozji Majewskiej. Obiekt położny będzie tuż obok przejścia pod Wisłostradą oraz 300 metrów od kładki pieszo-rowerowej na Wiśle” – napisano na stronie UW.
Władze uniwersyteckie przyznają, że nowy budynek jest jedną z największych inwestycji uczelni.
„Stworzenie nowoczesnych przestrzeni dydaktycznych i naukowych, w których możliwe będzie wykorzystywanie innowacyjnych technologii, przyczyni się do rozwoju interdyscyplinarnych badań oraz kształcenia na uczelni” – powiedział rektor UW Alojzy Z. Nowak.
Poza salami wykładowymi i seminaryjnymi, znajdować się będą w nim m.in. pomieszczenia dydaktyczne i badawcze, takie jak studia TV, radiowe i fotograficzne oraz Laboratorium Badań Medioznawczych wyposażone w nowoczesne urządzenia specjalistyczne, pracownie komputerowe, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne, administracyjne, a także usługowe. W czytelni, zaaranżowanej jako otwarta przestrzeń, powstaną miejsca do pracy zespołowej oraz indywidualnej.
Centralnym miejscem spotkań w budynku będzie trzykondygnacyjna agora, która połączy wszystkie zaprojektowane wokół niego części gmachu. Na dachu budynku przewidziany jest ogród. Roślinność będzie znajdowała się także m.in. na patiach i tarasach rekreacyjnych.
Budowa gmachu ruszy w drugiej połowie listopada. Jej zakończenie planowane jest w drugiej połowie 2027 roku. Wartość umowy podpisanej z firmą Karmar SA, generalnym wykonawcą inwestycji – wynosi prawie 205 mln zł. Projekt gmachu wykonała pracownia BBGK Architekci sp. z o.o.(PAP)
Urszula Kaczorowska
uka/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.