Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Warszawski z nową inwestycją budowlaną na Powiślu

12.05.2021. Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie. PAP/Albert Zawada
12.05.2021. Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie. PAP/Albert Zawada

Jeszcze w listopadzie Uniwersytet Warszawski ruszy z budową nowego budynku przy. ul. Bednarskiej w Warszawie. Znajdą się w nim m.in. studia telewizyjne i radiowe.

W nowym budynku o powierzchni 19 tys. m2 swoją siedzibę będą miały wydziały: Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Nauk Ekonomicznych, a także Akademickie Radio Kampus.

„Budynek powstanie na terenie znajdującym się pomiędzy ulicami Bednarską, Dobrą, Nowy Zjazd i Wybrzeże Kościuszkowskie. Zostanie połączony z gmachem dawnych Łaźni Teodozji Majewskiej. Obiekt położny będzie tuż obok przejścia pod Wisłostradą oraz 300 metrów od kładki pieszo-rowerowej na Wiśle” – napisano na stronie UW.

Władze uniwersyteckie przyznają, że nowy budynek jest jedną z największych inwestycji uczelni.

„Stworzenie nowoczesnych przestrzeni dydaktycznych i naukowych, w których możliwe będzie wykorzystywanie innowacyjnych technologii, przyczyni się do rozwoju interdyscyplinarnych badań oraz kształcenia na uczelni” – powiedział rektor UW Alojzy Z. Nowak.

Poza salami wykładowymi i seminaryjnymi, znajdować się będą w nim m.in. pomieszczenia dydaktyczne i badawcze, takie jak studia TV, radiowe i fotograficzne oraz Laboratorium Badań Medioznawczych wyposażone w nowoczesne urządzenia specjalistyczne, pracownie komputerowe, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne, administracyjne, a także usługowe. W czytelni, zaaranżowanej jako otwarta przestrzeń, powstaną miejsca do pracy zespołowej oraz indywidualnej.

Centralnym miejscem spotkań w budynku będzie trzykondygnacyjna agora, która połączy wszystkie zaprojektowane wokół niego części gmachu. Na dachu budynku przewidziany jest ogród. Roślinność będzie znajdowała się także m.in. na patiach i tarasach rekreacyjnych.

Budowa gmachu ruszy w drugiej połowie listopada. Jej zakończenie planowane jest w drugiej połowie 2027 roku. Wartość umowy podpisanej z firmą Karmar SA, generalnym wykonawcą inwestycji – wynosi prawie 205 mln zł. Projekt gmachu wykonała pracownia BBGK Architekci sp. z o.o.(PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera