Uczelnie i instytucje

Senat przyjął nowelizację o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Senat przyjął w środę nowelizację ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Wcześniej zgodził się na wprowadzenie do niej rekomendowanych przez Komisję Zdrowia techniczno-legislacyjnych poprawek biura legislacyjnego, nie zmieniając merytorycznie zawartości noweli.

Za przyjęciem ustawy wraz z kilkudziesięcioma poprawkami legislacyjno-technicznymi rekomendowanymi przez senacką Komisję Zdrowia opowiedziało się 63 z 90 głosujących senatorów. Przeciw było trzech, 24 wstrzymało się od głosu.

Jednym z najistotniejszych elementów nowelizacji jest przeniesienie zadań Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP).

Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja zmienia też sposób wybierania dyrektora CMKP. Ma on być powoływany przez ministra zdrowia w drodze konkursu na czteroletnią kadencję, a nie – jak dotąd – przez składające się z nauczycieli akademickich kolegium elektorów.

Nowe przepisy zakładają też m.in., że ujednolicony zostanie proces związany z przeprowadzeniem państwowego egzaminu specjalizacyjnego dla pielęgniarek i położnych. Wypracowane zostaną jednolite kryteria egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych.

Podczas dyskusji nad ustawą poprzedzającej głosowanie senator PiS Waldemar Kraska (b. wiceminister zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego) zgłosił cztery poprawki. Wnioskował m.in. o zachowanie kadencji wybranego w połowie br. roku dyrektora CMKP do 2028 r. Poprawki trafiły do Komisji Zdrowia, która opowiedziała się za jej odrzuceniem. Senat zgodnie z rekomendacją odrzucił je przed głosowaniem nad całością ustawy.

Na etapie prac rządowych nad przepisami sprzeciw wobec zapisów zmieniających sposób wyboru szefa Centrum zgłosiła sama uczelnia, uznając to za zagrożenie dla jej autonomii.

Podobne stanowisko wyraziło także kilka organizacji, m.in. Stowarzyszenie Rezydentów OZZL. Konfederacja Lewiatan i Pracodawcy dla Zdrowia w liście do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny zaapelowali o zaprzestanie prac nad tymi zapisami. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oceniło, że proponowane zmiany oznaczają podporządkowanie CMKP resortowi zdrowia, a to "doprowadzi do upolitycznienia organizacji (...), co może mieć negatywne skutki związane z poziomem kształcenia podyplomowego".

Ze względu na przyjęte poprawki ustawa wróci teraz do Sejmu, by ten je rozpatrzył.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. Dalsze prace nad nowelizacją zaplanowane są na rozpoczynającym się 21 listopada posiedzeniu Senatu. (PAP)

akar/ joz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 24.06.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L), biolog molekularna prof. Agnieszka Chacińska (2L) i prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Marek Konarzewski (P) podczas 156. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk w Muzeum Historii Polski w Warszawie, 24 bm. Prof. Agnieszka Chacińska odebrała nagrodę PAN. (sko) PAP/Albert Zawada

    Laureatka Nagrody PAN: nauka opiera się na ciekawości i zaufaniu

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera