USA/ Pierwszy podwójny przeszczep płuc wykonany z użyciem robota

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

59-letnia Cheryl Mehrkar otrzymała pierwszy na świecie w pełni zrobotyzowany podwójny przeszczep płuc 22 października w NYU Langone Health Center na Manhattanie – informuje „New York Post”.

Mehrkar, która jest z zawodu lekarką, ma genetycznie uwarunkowaną skłonność do chorób płuc. W roku 2010 rozpoznano u niej przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP). Rzuciła wówczas palenie. Po zachorowaniu na COVID jej stan zdrowia jeszcze się pogorszył – w domu musiała korzystać z tlenoterapii, a mąż, Shahin, przeszedł na emeryturę, aby móc się nią opiekować. Niedawno, po półrocznym okresie rozpatrywania, została zakwalifikowana do przeszczepu płuc – i już po czterech dniach trafił się odpowiedni dawca.

Trwający 7 godzin zabieg z użyciem robota Da Vinci Xi przeprowadziła dr Stephanie H. Chang, która jest profesorem w NYU Grossman School of Medicine. Miesiąc wcześniej Chang przeprowadziła pierwszy w USA zabieg przeszczepu prawego płuca z użyciem robota. W roku 2023 nowojorskim Langone Transplant Institute przeprowadzono 76 przeszczepów płuc.

Dzięki wykorzystaniu robota bardzo poważna operacja, jaką jest przeszczep płuc, staje się mniej inwazyjna – zamiast otwierania całej klatki piersiowej wystarczyło wykonać niewielkie nacięcia pomiędzy żebrami pacjentki, aby usunąć jej zniszczone przez chorobę płuca, przygotować serce i drogi oddechowe i połączyć z nimi przeszczep (w tym wypadku pochodzący od mężczyzny).

Dzięki robotyzacji ból po operacji jest mniejszy, pacjent krócej przebywa w szpitalu, krótszy jest również okres rekonwalescencji.

Teraz, niemal miesiąc po operacji, Mehrkar jest bliska wypisania ze szpitala. Pacjentka jest przyzwyczajona do podejmowania wyzwań - zajmowała się nurkowaniem, skokami na bungee oraz spadochronowymi, jeździła na motocyklu i zdobyła czarny pas w karate. Teraz chce napisać list z podziękowaniami do rodziny dawcy. Obiecała, że będzie dbała o jego płuca najlepiej jak potrafi. (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Szakal etiopski (Canis simensis) żerujący na kwiatach Kniphofia foliosa, fot. Adrien Lesaffre

    Szakale jak dzikie pszczoły? Też lubią nektar i zapylają kwiaty

  • Fot. Adobe Stock

    Amerykanka Emily Calandrelli – setną kobietą w kosmosie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera