Studenckie koła naukowe nagrodzone w 14. edycji konkursu StRuNa

Minister nauki D. Wieczorek z uczestnikami konkursu StRuNa 2024. Fot. mat. pars.
Minister nauki D. Wieczorek z uczestnikami konkursu StRuNa 2024. Fot. mat. pars.

29 nagród i wyróżnień otrzymały studenckie koła naukowe podczas finału 14. edycji ogólnopolskiego Konkursu Studenckiego Ruchu Naukowego StRuNa. Projekt Roku zrealizowało „Herbarium” z WUM, a Kołem Roku zostało „Second Thoughts” z UW.

W konkursie StRuNa (Studencki Ruch Naukowy) nagrodzono koła i inne organizacje studenckie, które zrealizowały ciekawe projekty naukowe w roku akademickim 2023/2024. W tym czasie studenci mogli przeprowadzić cały projekt lub jego zasadniczą część.

Jak informują organizatorzy konkursu, główną nagrodę za Projekt Roku 2024 otrzymało Studenckie Koło Naukowe „Herbarium” z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za projekt „Wspieranie funkcji dolnego odcinka układu rozrodczego kobiet z zastosowaniem produktów pochodzenia naturalnego”.

Za studenckie projekty przyznano również cztery wyróżnienia. Otrzymały je: Studenckie Koło Naukowe Energetyki ze Szkoły Głównej Handlowej za konferencję „Energy Week 2024”, Koło Naukowe Biotechnologii z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego za projekt „Antybiotykooporność bakterii: globalne wyzwanie – lokalne działanie”, Studenckie Koło Naukowe „TrådStudio” z Politechniki Śląskiej za projekt mebli parametrycznych – prototypowe meble z tworzyw recyklingowych z wykorzystaniem technik modelowania parametrycznego oraz Zespół SAE AeroDesign z Politechniki Warszawskiej za samolot klasy advanced „Pterodaktyl”.

Dwie równorzędne pierwsze nagrody w kategorii StRuNa-Med 2024 otrzymały: SKN Biologii Komórki Nowotworowej z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu za realizację projektu „Hydrożele z nanocząsteczkami związków przeciwnowotworowych produkowanych przez grzyby endofityczne jako nowa forma terapii raka skóry” oraz - nagrodzone w kategorii Projekt Roku - SKN „Herbarium” z WUM za realizację projektu dotyczącego wspierania funkcji dolnego odcinka układu rozrodczego kobiet.

Również w kategorii StRuNa-Science 2024 było dwóch zwycięzców. Zostali nimi: Koło Naukowe Geofizyki z Uniwersytetu Warszawskiego nagrodzone za realizację projektu „RAF – Analog Space Mission” oraz Koło Naukowe Fotochemii Stosowanej z Politechniki Krakowskiej nagrodzone za realizację projektu „Otrzymywanie i badania aplikacyjne nowych wielofunkcyjnych kompleksów irydu(III) opartych o ligandy stanowiące sensory fluorescencyjne jako innowacyjne rozwiązanie do zastosowań teranostycznych”.

W kategorii StRuNa-Tech 2024 zwyciężyło zaś Studenckie Koło Naukowe „Konstruktor” z Politechniki Białostockiej nagrodzone za realizację projektu „Wykorzystanie zużytych łopat turbin wiatrowych do budowy lekkich mostów stalowo-kompozytowych do wykorzystania na terenach popowodziowych jako przykład gospodarki o obiegu zamkniętym”.

W kategorii StRuNa-Art 2024 nagrodzono dwa koła z Akademii Muzycznej w Katowicach – Międzywydziałowe Perkusyjne Koło Naukowe oraz Koło Naukowe Muzykoterapii za realizację wspólnego projektu pod nazwą „Perkusja w Terapii – Terapia w Perkusji”.

W oddzielnych kategoriach oceniano też całokształt aktywności kół naukowych w ubiegłym roku akademickim.

Za Koło Naukowe Roku 2024 uznano Koło Naukowe „Second Thoughts” z Uniwersytetu Warszawskiego.

W gronie pięciu innych kół wyróżnionych za całokształt aktywności znalazły się: Studenckie Koło Astronautyczne z Politechniki Warszawskiej, Koło Naukowe Studentów „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska” z Politechniki Gdańskiej, Studenckie Koło Naukowe Dermatologii Eksperymentalnej, Klinicznej i Zabiegowej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, SAE AeroDesign z Politechniki Warszawskiej oraz AGH Marines z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Nagrodę za Debiut Roku 2024 – przeznaczoną dla nowego koła, które bardzo dynamicznie rozpoczęło swoją działalność – otrzymało Studenckie Koło Naukowe Chemii Organicznej z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

W tej kategorii przyznano pięć wyróżnień, które trafiły do: Koła Naukowego „Kreacja Obrazu Filmowego” z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Student Scientific Circle Rare Diseases z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Studenckiego Koła Naukowego Seksuologii z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Koła Naukowego Prawa Ochrony Środowiska z Uniwersytetu Warszawskiego, Studenckiego Koła Naukowego „Suplement” z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

Nagrodę dla najlepszego opiekuna koła naukowego w Polsce otrzymała dr n. med. Małgorzata Lasota nagrodzona za wspieranie Studenckiego Koła Naukowego Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Pięciu innych nauczycieli akademickich otrzymało wyróżnienia. Wśród docenionych znaleźli się: dr Arkadiusz P. Szajna - opiekun Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii z Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, dr n. med. Alicja Karwowska - opiekunka Studenckiego Koła Naukowego „Prophi” z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dr Dawid Gmiter - opiekun Studenckiego Koła Naukowego Biotechnologów „Mikroby” z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. Anna Lenart-Boroń - opiekunka sekcji mikrobiologii w ramach Koła Naukowego Biotechnologów „Helisa” z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr inż. Rafał Wojszczyk - opiekun Studenckiego Koła Naukowego „Anycode” z Politechniki Koszalińskiej.

Do pierwszego etapu konkursu StRuNa 2024 zakwalifikowano 296 zgłoszeń. Rywalizowały koła naukowe i inne zespoły skupiające studentów i doktorantów z 60 uczelni. Były też zgłoszenia zespołów ponaduczelnianych oraz powiązanych z państwowymi instytutami badawczymi. W drugim etapie konkursu zwanym Dniem Studenckiego Ruchu Naukowego o główną nagrodę, na scenie i w obecności 14-osobowego jury, ubiegały się 24 zespoły.

Od pierwszej edycji (2011 rok) organizatorem konkursu jest niezależna organizacja pozarządowa Fundacja „Fundusz Pomocy Studentom”. Patronat honorowy nad galą wieńczącą konkurs objął minister nauki.

Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera