Katowice/ Koncert muzyki filmowej w ramach 8. Śląskiego Festiwalu Nauki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

7 grudnia w Katowicach odbędzie się koncert muzyki filmowej, który podsumuje obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024 - zapowiedział w środę Uniwersytet Śląski. Wydarzenie, będące częścią 8. Śląskiego Festiwalu Nauki, to okazja, aby usłyszeć znane motywy filmowe w wykonaniu Stokłosa Collective Orchestry pod dyrekcją Jana Stokłosy.

Koncert muzyki filmowej, który odbędzie się 7 grudnia o godz. 19.00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, zakończy Wieczór Miasta Nauki. Koncert poprowadzi Jan Stokłosa, który zaprezentuje autorskie aranżacje najpopularniejszych motywów muzycznych z polskich i zagranicznych filmów.

Publiczność będzie mogła usłyszeć 40 muzyków Stokłosa Collective Orchestry, którzy wykonają utwory z takich filmów jak m.in.: "Park Jurajski", "Piraci z Karaibów", "Mission Impossible", "Król Lew", "Indiana Jones".

Większość utworów to medleye – kompilacje najbardziej rozpoznawalnych tematów muzycznych, które często zachwycają swoją widowiskowością. Podczas koncertu Jan Stokłosa podzieli się ciekawostkami na temat poszczególnych tytułów oraz procesu tworzenia muzyki filmowej. Kompozytor także aktywnie zaangażuje publiczność.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak wymaga on wcześniejszej rejestracji poprzez formularz dostępny na stronie wydarzenia.

Koncert będzie zwieńczeniem 8. Śląskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 7–9 grudnia w Katowicach. Wydarzenie będzie podsumowaniem działań w ramach Europejskiego Miasta Nauki. W jego ramach zostanie przygotowana scena Europejskiego Miasta Nauki, a także m.in. przegląd najciekawszych wydarzeń z 50 tygodni tematycznych oraz specjalny Wieczór Miasta Nauki. W programie festiwalu jest także wystąpienie laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki prof. Johannesa Georga Bednorza oraz wręczona zostanie Śląska Nagroda Naukowa.

Szczegółowy program 8. Śląskiego Festiwalu Nauki będzie można zobaczyć na stronie internetowej: https://slaskifestiwalnauki.pl/.

Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W grudniu tego samego roku została podpisana umowa Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako lider Konsorcjum i Miasto Katowice – strategiczny partner Konsorcjum.(PAP)

Julia Szymańska

jms/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera