IChF PAN z grantem KE; utworzy ośrodek badań nad zastosowaniem nienaturalnych aminokwasów w medycynie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Instytut Chemii Fizycznej PAN otrzymał 2,5 mln euro na realizację projektu PERFECTION. Grant Komisji Europejskiej ERA Chairs umożliwi tej instytucji utworzenie nowego ośrodka badań nad nienaturalnymi aminokwasami i ich zastosowaniem w medycynie - informuje placówka.

ERA Chairs to program Komisji Europejskiej w ramach Horyzontu Europa, którego celem jest rozwój badań w regionach o ograniczonych zasobach badawczo-innowacyjnych. Grant umożliwia tworzenie wybitnych zespołów badawczych oraz rozwój kluczowych obszarów nauki, ważnych zarówno lokalnie, jak i globalnie.

W Polsce dotychczas jedynie dwie jednostki naukowe, a konkretnie dwa instytuty Polskiej Akademii Nauk, zdołały dwukrotnie zdobyć środki z tego programu – Instytut Genetyki Roślin PAN i właśnie Instytut Chemii Fizycznej PAN - czytamy w komunikacie PAN.

Projekt PERFECTION, realizowany w ramach grantu, ma umożliwić badania nad nienaturalnymi aminokwasami i ich zastosowaniem w medycynie. W ramach projektu powstanie nowa jednostka – Zakład Chemii Biologicznej do Zastosowań Biologicznych i Medycznych. Jej kierownikiem zostanie prof. Marcin Drąg, twórca innowacyjnych technologii wykorzystujących nienaturalne aminokwasy do monitorowania aktywności enzymów proteolitycznych (proteaz).

Jak informuje IChF PAN, proteazy odgrywają kluczową rolę w procesach biologicznych, a ich dysfunkcje wiążą się z wieloma chorobami, od nowotworów po infekcje wirusowe. Nienaturalne aminokwasy umożliwiają tworzenie wysoce selektywnych narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych, co znacznie zwiększa skuteczność leczenia.

Technologia opracowana przez prof. Drąga już wcześniej przyczyniła się do sukcesu badań nad SARS-CoV-2. Wyniki prac jego zespołu opublikowane w Nature Chemical Biology miały kluczowe znaczenie dla opracowania leku Paxlovid, stosowanego w leczeniu COVID-19.

Projekt PERFECTION pozwoli na rozwój nowych narzędzi diagnostycznych i leków dla wielu nieuleczalnych dotąd schorzeń. „Pandemia COVID-19 pokazała potencjał nienaturalnych aminokwasów jako kluczowych elementów strukturalnych przyszłych leków” – podkreśla prof. Marcin Drąg, cytowany w komunikacie.

Nowa jednostka badawcza w IChF PAN stanie się platformą współpracy dla kilkunastu zespołów instytutu. „Liczymy na efekt synergii, który otworzy nowe możliwości w chemii biologicznej i medycynie” – mówi dr hab. Adam Kubas, dyrektor IChF PAN.

Projekt angażuje ponad 20 partnerów akademickich i biznesowych z Europy, USA, Kanady i Australii. Dzięki otwartym konkursom - zapowiadają przedstawiciele instytutu - przyciągnie wybitnych naukowców, zwiększając konkurencyjność polskiej nauki i jej znaczenie na świecie.

To już drugi grant ERA Chairs zdobyty przez IChF PAN. Poprzedni projekt CREATE skutkował powstaniem Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER), które do dziś rozwija innowacyjne terapie i narzędzia diagnostyczne w ramach prestiżowego grantu Teaming.(PAP)

Nauka w Polsce

ekr/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera