Ukraina/ Instytut Polski w Kijowie po czteroletniej przerwie znów wręczył nagrody im. Giedroycia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Po czteroletniej przerwie, spowodowanej przez Covid i wojnę w Ukrainie, Instytut Polski w Kijowie wznowił przyznawanie nagrody im. Jerzego Giedroycia dla młodych ukraińskich naukowców za najlepsze prace, poświęcone stosunkom między Polską i Ukrainą.

Uroczystość wręczenia nagrody, której patronem honorowym jest minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski, odbyła się w poniedziałek w polskiej ambasadzie w ukraińskiej stolicy. Uczestniczył w niej szef tej placówki, Piotr Łukasiewicz.

„Ten konkurs pokazuje, na ile tematyka polska jest ważna w naukowym świecie ukraińskim. Zajmują się nią naukowcy od Lwowa po Charków” – powiedział PAP dyrektor Instytutu Polskiego Jarosław Godun.

Nagroda Giedroycia wręczana jest autorom najlepszych prac licencjackich, magisterskich i doktorskich o tematyce polskiej oraz stosunkach polsko-ukraińskich i ukraińsko-polskich. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 2006 roku, w 100. rocznicę urodzin Jerzego Giedroycia.

Celem konkursu jest uhonorowanie wkładu Jerzego Giedroycia w dialog polsko-ukraiński, polską myśl polityczną i historię Polski.

„Ideą stworzenia tego konkursu było nie tylko przybliżenie postaci Giedroycia ukraińskiemu światu akademickiemu, ale także pokazanie Polsce i światu, jak wiele w ukraińskiej nauce robi się dla badania Polski i stosunków polsko-ukraińskich” – mówiła pomysłodawczyni nagrody prof. Ola Hnatiuk.

W kategorii prac doktorskich pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną otrzymała Orysia Wira z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, która przeanalizowała hodonimię Lwowa, historię nazw jego ulic w okresie prawa magdeburskiego.

Wśród autorów prac magisterskich zwyciężyła Swiatłana Olijnyk z Charkowskiego Uniwersytetu Sztuki im. Kotlarewskiego. Pisała ona o twórczości kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. W kategorii prac licencjackich wygrała Oksana Wołowodiuk z Przykarpackiego Uniwersytetu im. Stefanyka. Zajęła się ona tematem heroizmu w polskich oddziałach Wielkiej Armii Napoleona.

Prócz nagrody Giedroycia Instytut Polski w Kijowie od 2007 r. co dwa lata wręcza nagrodę literacką im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego, a także nagrodę artystyczną im. Kazimierza Malewicza.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ kar/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.12.2016. Na zdjęciu Piotr Sułkowski. PAP/Jakub Kamiński

    Ekspert: polscy naukowcy potrzebują większego wsparcia w walce o międzynarodowe granty

  • Prof. UW, dr hab. Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii UW. Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

    Dr hab. Małgorzata Kot z prestiżowym ERC Consolidator Grant; pokieruje badaniami w jaskiniach w Azji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera