Brazylia/ W Amazonii odnaleziono portugalską osadę z czasów kolonialnych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ekipa archeologów z Brazylii odnalazła w Puszczy Amazońskiej miejscowość założoną w czasach kolonialnych przez Portugalczyków. Osada istniała w środku lasu w XVIII w.

Porzucona przed wiekami osada, zlokalizowana w stanie Rondonia, na zachodzie Brazylii, była rozległa - poinformowali naukowcy lokalne media.

Osadę z czasów kolonialnych odkryto w ramach projektu badawczego o nazwie Amazonia Revelada. Uczestniczą w nim badacze z różnych dziedzin naukowych, pracujący pod kierunkiem prof. Eduardo Nevesa, szefa muzeum przy Wydziale Archeologii i Etnografii Uniwersytetu w Sao Paulo.

Podczas analiz wykorzystano rozmaite metody badawcze - od analizy dawnych przekazów rdzennej ludności po technologię laserową.

Kluczowym w odnalezieniu założonej przez Portugalczyków osady okazało się użycie technologii lidarowej, w której wykorzystuje się promienie laserowe.

Z ustaleń ekipy Nevesa wynika, że portugalska osada założona w Puszczy Amazońskiej znajdowała się przy brzegu rzeki Guapore. Dziś na terenie tym rozciąga się gmina Costa Marques.

Miejscowość, jak przypuszczają brazylijscy archeolodzy, mogła służyć jako logistyczne wsparcie dla transportów, które Portugalczycy spławiali z północy rzekami Mamore i Guapore. W ładunkach znajdowało się głównie złoto.

Naukowcy przypuszczają, że znalezione na terenie osady kamienne bloki mogły być pomocne podczas transportu ładunków.

Założona przez Portugalczyków miejscowość - jak przekazała ekipa Nevesa - w całości dziś pokryta jest lasem, co utrudnia prowadzenie badań.

Archeolodzy zapowiedzieli kontynuację prac badawczych w gminie Costa Marques. Chcą m.in. ustalić, dlaczego miejscowość została nagle porzucona przez portugalskich kolonizatorów. (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: szklanka mleka dziennie zmniejsza ryzyko raka jelita grubego

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie krwi może przewidzieć, jak długo utrzyma się odporność poszczepienna

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera