Zanieczyszczone powietrze związane z większym ryzykiem depresji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z chińskiego Harbin Medical University oraz z Cranfield University przestrzegają przed kolejnym skutkiem ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza. Okazuje się, że długotrwałe narażenie na to zanieczyszczenie jest związane z podwyższonym ryzykiem depresji.

Dane na temat 12 tys. uczestników prowadzonego badania China Health and Retirement Longitudinal Study (CHARLS) wskazały na wyraźny związek między przedłużającym się narażeniem na obecne w powietrzu toksyny i podwyższonym ryzykiem depresji.

Jak pokazała analiza, najsilniej w tym względzie działa dwutlenek siarki. Jest on produktem ubocznym spalania odpadów w domowych piecach, a także istotnym składnikiem smogu, który wdychają mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich.

Zwiększone ryzyko depresji jest także powiązane z dosyć powszechnie występującymi cząstkami stałymi PM 2,5 oraz tlenkiem węgla.

Ponadto okazało się, że kiedy substancje te działają razem, ich wpływ się nasila.

Wyniki ukazują więc znaczenie zagrożeń dla zdrowia psychicznego wynikających z narażenia na zanieczyszczenia środowiska i pokazują potrzebę pilnych działań na rzecz ich redukcji.

„Nasze odkrycia uwypuklają kluczową potrzebę zintegrowanego zarządzania jakością powietrza w celu poprawy zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego” – zauważają autorzy pracy opublikowanej w piśmie „Environmental Science and Ecotechnology”.

Według badaczy działania nakierowane na zmniejszenie stężenia dwutlenku siarki i innych głównych zanieczyszczeń powietrza mogłoby znacząco zmniejszyć straty zdrowotne związane z depresją, szczególnie we wrażliwych grupach społecznych, takich jak osoby w średnim i starszym wieku.

Naukowcy zauważają, że miliony ludzi jest narażonych na niebezpieczne poziomy zanieczyszczeń powietrza na całym świecie. Badanie zwraca uwagę na przecięcie się problemów środowiskowych i zdrowia psychicznego, wskazując na potrzebę wprowadzenia surowszych kontroli zanieczyszczeń oraz ukierunkowanych interwencji.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Do 2060 r. liczba nowych przypadków demencji wzrośnie w USA do 1 mln rocznie

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: szklanka mleka dziennie zmniejsza ryzyko raka jelita grubego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera