Dagmara Bożek nagrodzona za działalność edukacyjną i popularyzatorską dotyczącą polskiej polarystyki

Fot: PAP/Stach Leszczyński
Fot: PAP/Stach Leszczyński

"Na co dzień zajmuję się popularyzacją historii polskich wypraw polarnych i polskiej polarystyki" - mówi Dagmara Bożek z Instytutu Geofizyki PAN, która została nagrodzona w XX edycji konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Animator. 

Kapituła konkursu doceniła ją za "trwającą ponad dekadę działalność edukacyjną i popularyzatorską dotyczącą rejonów polarnych, polskich stacji badawczych i historii polskiej polarystyki".

"Rejony polarne są mało znane szerokiemu odbiorcy, a to jest coś, z czego możemy być dumni - mianowicie badania polarne, które są tam prowadzone przez polskich naukowców, zarówno w Arktyce, jak i w Antarktyce. I sam fakt, że mamy stacje badawcze - dwie stacje całoroczne i kilka stacji sezonowych, do których jeżdżą wyprawy całoroczne i wyprawy w okresie letnim, nie tylko polskie, ale międzynarodowe" - powiedziała Dagmara Bożek.

"Wydaje mi się, że jest to taka wiedza, którą warto przekazywać, ponieważ kolejne pokolenia młodych badaczy polarnych na pewno się pojawią, zainspirowane przykładem starszych kolegów i koleżanek" - dodała.

"Cały czas zapominam, że to jest wiedza niekoniecznie dostępna dla wszystkich i mam czasami takie wrażenie, że pytania o tę codzienność i o to, jak to wygląda wszystko, jaka jest tam pogoda, jak wygląda praca, pojawiają się bardzo często. Ale to wynika z tego, że to jest cały czas temat bardzo niszowy - powiedziała Dagmara Bożek. - On od czasu do czasu pojawia się w mediach i rola nasza, czyli popularyzatorów nauki, to jest to, żeby tę wiedzę dalej przekazywać".

"Myślę, że tego typu konkursy dla popularyzatorów nauki są bardzo istotne, ponieważ one pokazują, że istnieją takie osoby, jak popularyzatorzy nauki; bo naukowcy, którzy na co dzień zajmują się badaniami, oni czasami mimo chęci, nie mają czasu na takie działania propagujące, promujące badania, którymi się zajmują. Więc warto wiedzieć, że są takie osoby, że wykonują swoją pracę, docierają do szerokiego grona odbiorców i do ludzi w różnym wieku" - powiedziała Dagmara Bożek.

Nauka w Polsce

bsz/ bar

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Redakcja "Pulsara" nagrodzona za wszechstronność, jakość i aktywność w przekazywaniu wiedzy

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Europejska Fundacja Kosmiczna nagrodzona za promowanie nauk o kosmosie i nauk STEM/STEAM

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera