Brazylia/ Amazonia płonie - największe pożary lasów od siedemnastu lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Tegoroczne pożary lasów brazylijskiej Amazonii objęły największy ich obszar od siedemnastu lat – podał w ogłoszonym w niedzielę komunikacie, opartym na zdjęciach satelitarnych, Instytut Badań Kosmicznych Brazylii.

„Wielu mieszkańców Amazonii straciło wszystko, cały dorobek swego życia” - informuje Instytut Badań Kosmicznych Brazylii.

„Do początków grudnia zanotowano 137 538 pożarów lasów, z których tylko część udało się opanować” - stwierdza Instytut, dodając, że ”gorszy był tylko rok 2007, kiedy doszło do 186 480 pożarów lasów brazylijskiej Amazonii”.

W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba pożarów, które niszczyły na terenie Brazylii puszczę dziewiczą zwaną „płucami świata” była większa aż o 43 proc.

Od wielu tygodni niebo nad zwartymi masywami amazońskiej puszczy zasnuwają kłęby gęstego dymu. Jak stwierdza w komunikacie Instytut Badań Kosmicznych, „przyczyną większości pożarów lasów Amazonii są umyślne i nie kontrolowane podpalenia dla celów związanych z hodowlą bydła i nielegalnym górnictwem”.

Brazylijskie władze i instytucje międzynarodowe, np. FAO, zgadzają się jednak na kontrolowaną wycinkę i wypalanie lasów Amazonii dla celów gospodarczych, pozyskania terenów uprawnych i pastwisk, podstawowego źródła utrzymania miejscowej ludności, głównie rdzennych jej mieszkańców, i zmniejszania ich ubóstwa.

Jednak wyjątkowa tegoroczna susza - w rejonie Amazonii zanotowano aż 150 dni bez opadów - spowodowała obok umyślnych podpaleń rekordową liczbę pożarów, podkreśla Instytut.

Brazylijskie władze centralne w wydanym w tych dniach komunikacie wyjaśniają, że walkę z ogniem pustoszącym lasy Amazonii utrudnia fakt, iż tylko 30 procent terytorium brazylijskiej Amazonii podlega bezpośrednio administracji rządu centralnego, podczas gdy bezpośrednią jurysdykcję na terytorium pozostałych 70 proc. tej części kraju sprawują władze lokalne. Dlatego rząd federalny „zawarł pakt z gubernatorami stanów na terenie Amazonii w sprawie zwalczania wielkich pożarów lasów”. Porozumienie to pozwoliło na mobilizację od początku października wszystkich środków do walki z pożarami amazońskiej puszczy dziewiczej.

„W chwili obecnej - głosi komunikat rządu - w walce z 578 pożarami brazylijskiej puszczy amazońskiej - uczestniczą siły złożone z 1700 specjalistów, jedenastu samolotów, trzystu pojazdów strażackich i ponad dwudziestu jednostek pływających”.(PAP)

ik/ wr/

ik/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera