Minister nauki Dariusz Wieczorek powołał 12 nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki -podał w poniedziałek resort nauki. Dołączą do 12 osób, których kadencja kończy się za dwa lata.
Rada Narodowego Centrum Nauki (NCN) składa się z 24 badaczy reprezentujących różne dyscypliny nauki. Jej kadencja trwa cztery lata, co dwa lata następuje wymiana połowy składu tego gremium. Członków rady powołuje minister nauki, kandydatów wskazuje powołany w tym celu Zespół Identyfikujący.
Jak podano na stronie MNiSW, w związku z przypadającą w grudniu 2024 r. wymianą połowy składu Rady Narodowego Centrum Nauki, minister Dariusz Wieczorek powołał 12 nowych członków tego gremium.
Powołania do Rady NCN otrzymali: prof. dr hab. Piotr Bajorski (Politechnika Wrocławska, nauki ścisłe i techniczne), prof. dr hab. inż. Renata Ciereszko (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, nauki o życiu), prof. dr hab. inż. Henryk Fiedorowicz, (Woskowa Akademia Techniczna w Warszawie, nauki ścisłe i techniczne), prof. dr hab. Anna Gambin (Uniwersytet Warszawski, nauki ścisłe i techniczne), prof. dr hab. Katarzyna Kijania-Placek (Uniwersytet Jagielloński, nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce), prof. dr hab. Piotr Kowalczuk (Instytut Oceanologii PAN, nauki o życiu), dr hab. Marta Marchlewska (Instytut Psychologii PAN, nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce), prof. dr hab. Przemysław Marciniak (Uniwersytet Śląski, nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce), prof. dr hab. Ewa Marcinkowska (Uniwersytet Wrocławski, nauki o życiu), dr hab. Łukasz Michalczyk (Uniwersytet Jagielloński, nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce), prof. dr hab. inż. Krzysztof Okarma (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, nauki ścisłe i techniczne) i prof. dr hab. Krzysztof Rolka (Uniwersytet Gdański, nauki ścisłe i techniczne).
Ich kadencja rozpoczęła się 15 grudnia 2024 r. i potrwa do 14 grudnia 2028 r.
W Radzie NCN wciąż zasiadają członkowie, którym kadencja skończy się w grudniu 2026 r.: dr hab. Marta Bucholc (Uniwersytet Warszawski, nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce), dr hab. Justyna Chodkowska-Miszczuk (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce), dr Diana Dajnowicz-Piesiecka (Uniwersytet w Białymstoku, nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce), prof. dr hab. Tomasz Dietl (Instytut Fizyki PAN, nauki ścisłe i techniczne), prof. dr hab. Stanisław Karpiński (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, nauki o życiu), dr hab. inż. Alicja Kazek-Kęsik (Politechnika Śląska, nauki ścisłe i techniczne), prof. dr hab. Piotr Kopiec (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce), prof. dr hab. Mariola Łaguna (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce), dr hab. inż. Krystian Marszałek (Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. Prof. W. Dąbrowskiego – Państwowy Instytut Badawczy, nauki o życiu), ks. prof. dr hab. Piotr Roszak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce), prof. dr hab. Piotr Skarżyński (Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, nauki o życiu) oraz dr hab. Bogumił Szady (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce).
Nowy przewodniczący Rady, który przejmie obowiązki jej obecnej szefowej, prof. Anetty Undas, zostanie wybrany podczas pierwszego posiedzenia Rady NCN w nowym składzie. Spotkanie ma się odbyć 20 grudnia.
Zgodnie z ustawą o Narodowym Centrum Nauki Rada ma za zadanie m.in. określać dyscypliny naukowe i grupy dyscyplin, w ramach których są ogłaszane i przeprowadzane konkursy NCN, ustalać wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów badawczych i określać warunki przeprowadzania konkursów. Rada wybiera również Zespoły Ekspertów odpowiedzialnych za ocenę wniosków złożonych w konkursach.
Narodowe Centrum Nauki powstało w 2010 r. To agencja wspierająca badania podstawowe – na drodze konkursów finansuje projekty badawcze oraz działania naukowe. Tylko w latach 2011-2022 NCN przyznało polskim badaczkom i badaczom prawie 30 tys. grantów na łączną kwotę ok. 16 mld zł.(PAP)
abu/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.