Długie współżycie naszych przodków z neandertalczykami

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nasi prehistoryczni przodkowie po opuszczeniu Afryki natknęli się na neandertalczyków, z którymi utrzymywali stosunki, w tym intymne, przez siedem tysięcy lat – informują naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Kiedy nasi przodkowie opuszczali Afrykę ok. 60 tys. lat temu natknęli się na przedstawicieli innych gatunków z rodziny Homo, które porzuciły kontynent afrykański dużo wcześniej. Do tych długo niewidzianych kuzynów należeli m.in. neandertalczycy.

Między obu gatunkami dochodziło z pewnością nie tylko do aktów agresji. Dowodem na namiętne stosunki jest to, że do dzisiaj w naszym genomie występuje 1-2 proc. genów neandertalskich.

Naukowcy z ośrodków w Niemczech i Stanach Zjednoczonych zastanawiali się, jak długo mogły trwać relacje między dwoma gatunkami. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, przeanalizowali 58 prehistorycznych genomów pochodzących z kości archaicznych ludzi z terenu Eurazji.

Zdaniem badaczy krzyżowanie się ludzi i neandertalczyków rozpoczęło się ok. 50,5 tys. lat temu i trwało przez ok. siedem tys. lat, do momentu aż neandertalczycy zaczęli zanikać.

Oznacza to, że ludzie i neandertalczycy żyli w Eurazji po sąsiedzku przez sześć-siedem tys. lat.

Większość genów neandertalskich w naszym genomie związana jest z funkcjami odpornościowymi, pigmentacją skóry i metabolizmem. Jeden wariant genu po neandertalczykach zapewnia na przykład działanie ochronne przed koronawirusem, który powoduje COVID-19. (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mikroroboty można wykorzystać w leczeniu niepłodności

  • Jeden z obiektów Kew Gardens, Adobe Stock

    Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera