Katowice/ "Biologia zmian klimatu" tematem Nocy Biologów Uniwersytetu Śląskiego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wykłady, spotkania z naukowcami oraz konkursy z nagrodami to atrakcje przygotowane Uniwersytet Śląski w Katowicach na Ogólnopolską Noc Biologów, zaplanowaną na piątek 10 stycznia. Tematem przewodnim te­go­rocz­nej edy­cji jest "Biologia zmian klimatu".

Jest to XIV edycja wydarzenia popularnonaukowego "Noc Biologów", które od lat przyciąga pasjonatów biologii. Katowickie wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16.00 wykładem inauguracyjnym prof. dr hab. Jacka Jani pt. "Jak lodowce arktyczne wzmacniają zmiany w środowisku biotycznym Svalbardu?". Prelekcja odbędzie się w spinPLACE przy ul. Bankowej 5.

Następnie, od godziny 17.00, w budynkach Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska przy ul. Bankowej 9 oraz Jagiellońskiej 28 na uczestników czekać będą liczne atrakcje.

"A wszystko po to, by umożliwić szerszej publiczności zapoznanie się z aktualnymi koncepcjami i trendami badawczymi, którymi żyje świat nauki, a które chcemy zaprezentować w prosty i przystępny dla każdego z odbiorców sposób" - zapewnili organizatorzy wydarzenia.

W programie znajdą się między innymi prezentacje dotyczące SuperMikrobów – mistrzów przetrwania w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Uczestnicy dowiedzą się, jak rośliny przygotowują się na stresujące czasy, oszczędzając wodę oraz poznają współpracę mikroorganizmów i roślin w walce ze zmianami klimatu. Zostaną przeprowadzone eksperymenty pokazujące wpływ temperatury na działanie enzymów oraz rola genetyki w walce o przetrwanie planety.

Wspólnie z naukowcami będzie można przyjrzeć się, jak zmiany wprowadzane przez człowieka, zwłaszcza zanieczyszczenia chemiczne, wpływają na życie istot wodnych; będzie też można dowiedzieć się, jak zanieczyszczenia przemysłowe i komunalne w rzekach regionu sprzyjają rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków obcych. Uczestnicy poznają również metody badania organizmów narażonych na różne czynniki środowiskowe i zobaczą eksperyment obrazujący działanie efektu cieplarnianego.

Na uczestników czekają liczne popularnonaukowe wykłady, warsztaty, pokazy oraz dyskusje z naukowcami, a także możliwość odwiedzenia nowoczesnych laboratoriów, w których będzie można przeprowadzić własne eksperymenty. Dzieci i młodzież znajdą coś dla siebie w formie edukacyjnych quizów, konkursów z nagrodami oraz zabaw tematycznych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, a rejestracja na wybrane zaję­cia i wy­kła­dy już ruszyła. Organizatorem katowickiej edycji Nocy Biologów jest Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.(PAP)

Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 09.01.2025. Za stołem prezydialnym, od lewej: dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Robert Firmhofe, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Fundacji Batorego Edwin Bendyk oraz prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz podczas spotkania poświęconego koniecznym zmianom warunkującym rozwój nauki w Polsce, 9 bm. w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu dyskusji zainicjowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP), Polską Akademię Umiejętności (PAU) i Fundację Batorego. PAP/Albert Zawada

    Wyróżnienie FNP im. prof. Grabskiego dla R. Firmhofera i prof. M. Fikus

  • Listonoszka [14]

    Feminatywy – powrót do językowych korzeni czy inspiracja czeszczyzną?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera