Pokaz "2001: Odysei kosmicznej" z komentarzem naukowym - we wtorek w Krakowie

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Pokaz specjalny filmu "2001: Odyseja kosmiczna" Stanleya Kubricka, wraz z komentarzem naukowym dr Jana K. Argasińskiego - medioznawcy, filozofa i neuroinformatyka, odbędzie się we wtorek na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ w Krakowie. Jest to spotkanie z cyklu "Filmy Bliżej Nauki".

Pokaz specjalny filmu "2001: Odyseja kosmiczna" w reżyserii Stanleya Kubricka odbędzie się we wtorek o godzinie 18.00 na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ w Krakowie. Komentarz naukowy do seansu wygłosi dr Jan K. Argasiński - medioznawca, filozof i neuroinformatyk zajmujący się tematyką inspirowanej biologicznie sztucznej inteligencji.

"'2001: Odyseja kosmiczna' to nie tylko film – to monumentalne dzieło, które wciąga widza w nieodgadnioną tajemnicę Wszechświata, stawiając pytania, które od zarania dziejów nurtują ludzkość. Co kryje się za granicą poznania? Czy technologia jest naszym zbawieniem, czy zgubą? Jaką rolę odgrywamy w kosmicznym porządku? W tej wizualnej symfonii Stanley Kubrick i Arthur C. Clarke zabierają nas w podróż, która zaczyna się w zamierzchłej przeszłości, a kończy… tam, gdzie kończy się wszystko, co znane. Odkrycie tajemniczego monolitu i starcie człowieka z jego własnym stworzeniem to tylko niektóre z elementów tej fascynującej opowieści" - podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Po projekcji można będzie wziąć udział w dyskusji z wykładowcą i "spojrzeć na film przez pryzmat współczesnych naukowych koncepcji i odkryć, jak blisko fikcja Clarka i Kubricka dotyka realnych problemów technologii i ludzkiej natury" - podkreślono w informacji prasowej.

Seans odbędzie się w Krakowie, na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, przy ulicy S. Łojasiewicza 11 (w sali A-1-06).

Wstęp jest wolny, ilość miejsc ograniczona.

Pokaz odbywa się w ramach cyklu "Filmy Bliżej Nauki". Raz w miesiącu Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej prezentuje wybrane dzieła filmowe wzbogacone o profesjonalne komentarze naukowe i dyskusje z ekspertami. Celem spotkań jest przybliżenie naukowych aspektów kinematografii i rozwianie mitów, które czasem pojawiają się na ekranie.

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Koji Murata, twórca drewnianego satelity, z wykładem na seminarium CBK PAN

  • Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak (2P), nagrodzony, redaktor TVP Info Marcin Kowalski (P) oraz prowadzący rzecznik SGH Mariusz Sielski (L) i Karolina Cygonek (2L) podczas ceremonii wręczenia nagród dziennikarskich SGH za 2024 r (sko) PAP/Albert Zawada

    SGH przyznała nagrody dla wybitnych dziennikarzy gospodarczych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera