Powstaje Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami w SGH

13.06.2023. Tabliczka informacyjna na budynku Szkoły Głównej Handlowej - SGH w Warszawie. PAP/Albert Zawada
13.06.2023. Tabliczka informacyjna na budynku Szkoły Głównej Handlowej - SGH w Warszawie. PAP/Albert Zawada

Starzenie się społeczeństw, relacje międzypokoleniowe, przemiany, jakie zachodzą w rodzinach - to tematy badawcze, którymi zajmie się Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami, które powstaje w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej.

Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami (CBnRG) jest międzykolegialną jednostką organizacyjną odpowiedzialną za animowanie aktywności naukowych pracowników prowadzących badania w zakresie przemian rodzin, generacji oraz kształtowania kapitału ludzkiego.

"Międzykolegialne Centra pozwalają SGH integrować zespół w ramach całej uczelni. Doświadczenia powołanego kilka lat temu AI Lab pokazują, że pozwala to zarówno na lepsze wykorzystanie naszego potencjału, a także prowadzenie interdyscyplinarnych badań" - powiedziała PAP dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, prorektorka ds. nauki.

Centrum stanowić ma również zaplecze do działań Polskiej Infrastruktury Badań nad Rodziną, Generacjami i Kapitałem Ludzkim, stanowiącej część Polskiej Mapy Infrastruktur Badawczych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"W ramach Centrum chcemy promować i rozwijać badania społeczne poświęcone przemianom rodzin i pokoleń, co w dobie wyzwań wynikających z zachodzących zmian demograficznych jest potrzebne dla wspierania rozwijania polityk publicznych w Polsce i w Europie" - zaznaczyła dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Realizowane w ramach Centrum projekty dostarczą informacji o starzeniu się społeczeństw, relacjach międzypokoleniowych, zmianach w rodzinach oraz uwarunkowaniach zdrowia i zabezpieczenia społecznego. W ramach działań centrum planowana jest współpraca z europejskimi infrastrukturami badawczymi oraz krajowymi i zagranicznymi ośrodkami, aby lepiej zrozumieć dynamikę procesów społeczno-demograficznych.

Jednym z ważnych konsorcjów, z którymi współpracować będzie nowe centrum, jest SHARE (Badania Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych). Konsorcjum SHARE bada zdrowie, warunki i jakość życia Europejczyków w wieku 50+.

Kolejnym ważnym projektem będą badania Generacje i Rodziny (GGP Generations and Gender Programme), w ramach którego badane są przemiany relacji między pokoleniami, w rodzinie oraz między kobietami i mężczyznami.

Z kolei badania GUIDE (Growing-Up in Digital Europe) to porównawcze badanie kohortowe dotyczące dobrostanu dzieci i młodzieży.

Inauguracja działania CBnRG odbędzie się podczas konferencji „Polska w europejskich i światowych infrastrukturach badawczych”. Celem konferencji, organizowanej przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Departament Innowacji i Rozwoju MNiSW (Wydział Strategicznej Infrastruktury Badawczej), jest stworzenie przestrzeni do dialogu, wymiany doświadczeń i zacieśnienia współpracy pomiędzy polskimi przedstawicielami różnorodnych infrastruktur badawczych. Uczestnicy wydarzenia będą reprezentować obszary nauk społecznych i humanistycznych, a także ścisłych, przyrodniczych i medycznych.

16 stycznia przedstawiciele wszystkich dyscyplin wezmą udział w krótkich prezentacjach, które pozwolą na przedstawienie działalności poszczególnych infrastruktur. Dodatkowo przewidziane zostały prezentacje zagranicznych ekspertów, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie budowania krajowych i międzynarodowych sieci współpracy.

Serwis PAP Nauka w Polsce objął wydarzenie patronatem medialnym.(PAP)

Nauka w Polsce

lt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Ekspert: dziś kliktywizm zastąpił aktywizm

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: potrzeba bezpieczeństwa młodzieży nie jest zaspokajana

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera