Liczymy na dialog z nowym ministrem nauki i współpracę bezpośrednio ze środowiskiem rektorów, a także jak najszybszą kontynuację prac, które toczą się od roku - powiedziała PAP szefowa KRASP prof. Bogumiła Kaniewska. Chodzi m.in. o ustawę prawo o nauce i szkolnictwie wyższym - dodała.
Marcin Kulasek, obecny wiceszef MAP, poseł, doktor nauk rolniczych został we wtorek rekomendowany przez Nową Lewicę na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego w miejsce Dariusza Wieczorka, który złożył dymisję. Na stanowisko wiceministra nauki rekomendowana została Karolina Zioło-Pużuk, która ma zastąpić Macieja Gdulę.
"Liczymy na dialog i współpracę bezpośrednio ze środowiskiem rektorów. Chcielibyśmy, aby nowy minister nauki jak najszybciej podjął się kontynuacji prac, które toczą się od roku. W tym ważne są zwłaszcza prace nad nowelizacją ustawy Prawo szkolnictwie wyższym i nauce” - skomentowała w rozmowie z PAP przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i rektorka UAM w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska.
"Oczekujemy też, że rozpoczniemy szybko prace nad nowym modelem ewaluacji dyscyplin naukowych. Jesteśmy na końcowym etapie obecnej ewaluacji i uczelnie mają nadzieję, że nowy model - który działać będzie od 2026 r. - będzie sprawniejszy niż ten obecny. Liczymy tu na dialog z ministerstwem” - powiedziała.
Zdaniem rektorów ważna jest też współpraca z ministrem w zakresie wsparcia działań służących umiędzynarodowieniu uczelni. "A rozmowy te idą trudno m.in. ze względu na nowe zasady przydzielania wiz" – oceniła szefowa KRASP.
Dodała, że ważne będą również rozwiązania finansowe dotyczące VAT czy ubezpieczenia społecznego cudzoziemców. KRASP chce też kontynuacji projektów związanych z uniwersytetami europejskimi i programem Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza. "Kwestii jest sporo, chętnie zasygnalizujemy ministrowi te problemy, z którymi się zmagamy" - zadeklarowała prof. Kaniewska.
"Problemem, z którym się zmagamy, jest też kwestia skonkretyzowania polityki naukowej państwa i przygotowanie długofalowej strategii państwa polskiego wobec rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego, w tym – problem dotyczący finansowania tego sektora" - podsumowała przewodnicząca KRASP.
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich to organizacja, która zrzesza rektorów publicznych uczelni akademickich w Polsce. Jej celem jest reprezentowanie interesów środowiska akademickiego, podejmowanie działań na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego oraz współpraca z instytucjami rządowymi i samorządowymi. KRASP pełni rolę doradczą, inicjatywną i opiniodawczą, angażując się w kwestie dotyczące jakości kształcenia, badań naukowych oraz polityki naukowej w kraju. (PAP)
Ludwika Tomala
lt/ agt/ amac/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.