Lubuskie/ Zimowe Ptakoliczenie w PN „Ujście Warty”

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Park Narodowy „Ujście Warty” kolejny raz włącza się w Zimowe Ptakoliczenie – akcję organizowaną przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Jej celem jest sprawdzenie, które gatunki ptaków zimują w naszym kraju i jak są liczne – poinformowała Olga Betańska z PN „Ujście Warty”.

W tym roku ogólnopolska akcja zostanie przeprowadzona 24-26 stycznia. Ptaki można obserwować wspólnie z innymi na zorganizowanych wydarzeniach lub samemu, np. przy karmniku. Co roku inny gatunek zostaje ptakiem zimy – w tym roku jest to łyska.

PN „Ujście Warty” zaprasza miłośników ptaków na wycieczkę, która odbędzie się w niedzielę 26 stycznia. Podczas spaceru z Dąbroszona w kierunku Warty jego uczestnicy będą wspólnie obserwować i liczyć zimujące ptaki.

„Aby wziąć udział w naszym spotkaniu, nie trzeba znać się na ptakach. Przewodnik z Parku i bardziej doświadczeni uczestnicy pomagają rozpoznawać gatunki i dzielą się ciekawostkami. Podczas naszych wycieczek zawsze jest przyjazna atmosfera” – powiedziała Betańska.

Dodała, że w ubiegłym roku w Parku udało się zaobserwować 431 przedstawicieli 28 gatunków ptaków. Najliczniejsze, jak na „Ujście Warty” przystało, były gęsi, ale zaobserwowano także m.in.: srokosza, zimorodka, raniuszki i bieliki.

„Czy te same gatunki zobaczymy w tym roku? Nie wiadomo, to zawsze jest niespodzianka” - dodała Betańska.

By wziąć udział w Zimowy Ptakoliczeniu w PN „Ujście Warty”, należy do 24 stycznia, do godz. 12 zgłosić się mailowo na adres edukacja@pnujsciewarty.gov.pl lub telefonicznie 95 752 40 26. Trasa spaceru będzie miała około sześciu kilometrów. Należy pamiętać o ciepłym stroju, dobrych butach i prowiancie na wspólne ognisko, które zakończy liczenie.

Szczegóły spotkania można znaleźć na stornie pnuw.gov.pl, a listę wszystkich wydarzeń związanych z Zimowym Ptakoliczeniem na stronie otop.org.pl (PAP)

mmd/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wieczne chemikalia, mikroplastik, leki - mikrozanieczyszczenia rosnącym problemem oczyszczalni ścieków

  • 04.03.2024. Wiosenna migracja ptactwa wodnego na rozlewiskach Parku Narodowego Ujście Warty w okolicach Słońska. PAP/Lech Muszyński

    Ponad 7 mln zł na rewitalizację siedlisk i ochronę ichtiofauny w PN „Ujście Warty”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera