Resort nauki przyznał Centrali Obrączkowania Ptaków dodatkowe fundusze - poinformował PAP kierownik placówki Tomasz Mokwa. Dodał, że decyzja pozwoliła na zabezpieczenie wynagrodzeń i bieżących kosztów operacyjnych, choć nie rozwiązuje długoterminowych problemów.
Centrala Obrączkowania Ptaków to jedyna tego typu placówka w Polsce. Działa w strukturach Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Przez trzy ubiegłe lata Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) odmawiało placówce przyznania finansowania, co stawiało pod znakiem zapytania jej funkcjonowanie oraz realizację wielu projektów badawczych i ochronnych we współpracujących z nią instytutach naukowych.
Jesienią 2024 r. w efekcie doniesień medialnych MNiSW zapowiedziało, że ponownie rozpatrzy wniosek Centrali i rozważy przyznanie jej dodatkowego finansowania.
„I rzeczywiście w ostatnich dniach grudnia poinformowano nas, że otrzymaliśmy finansowanie, choć z innego źródła niż się spodziewaliśmy. Składaliśmy wniosek o utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego (SPUB), natomiast niespodziewanie otrzymaliśmy finansowanie w postaci zwiększenia środków statutowych o kwotę, o którą wnioskowaliśmy” - powiedział Tomasz Mokwą.
Jak dodał, kwota ta przeznaczona jest na pokrycie potrzeb placówki za rok 2024 i w pełni je zaspokaja. „Ta decyzja pozwoliła na zabezpieczenie wynagrodzeń pracowników i bieżących kosztów operacyjnych, choć nie rozwiązuje długoterminowych problemów placówki, bo ma charakter jednorazowy” - zaznaczył.
Zdaniem kierownika Centrali przyszłość zależy więc od wyników kolejnych konkursów na finansowanie specjalnych urządzeń badawczych. „Liczymy na pozytywną decyzję w sprawie środków na 2025-2027 rok, ale ogłoszenie wyników spodziewane jest dopiero pod koniec br.” - wyjaśnił.
„Chciałbym też podziękować wszystkim dziennikarzom, którzy nagłośnili naszą sytuację. Ich wsparcie było nieocenione” – podkreślił Tomasz Mokwa.
Centrala Obrączkowania Ptaków istnieje od 1931 r. Odgrywa kluczową rolę w badaniach nad ptakami w Polsce. Zajmuje się koordynacją działań związanych z obrączkowaniem ptaków, gromadzeniem danych dotyczących migracji, ekologii i zdrowia ptaków, a także wspiera badania nad chorobami przenoszonymi przez ptaki, m.in. ptasią grypą. Jej działalność ma znaczenie nie tylko dla ochrony bioróżnorodności, ale także zdrowia publicznego.
Wśród aktualnych projektów, w które zaangażowana jest Centrala, wymienić można współpracę przy ochronie kulika wielkiego oraz wsparcie działań związanych z ochroną bociana białego.(PAP)
Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
kap/ agt/ amac/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.