Uczelnie i instytucje

Milion dolarów od Google’a dla dwóch polskich uczelni

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Politechnika Warszawska (PW) i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu dostaną w sumie milion dolarów na stworzenie programów edukacyjnych z dziedziny cyberbezpieczeństwa. O decyzji firmy Google poinformowano w środę w Warszawie.

PW i UAM znalazły się w gronie 17 ośrodków akademickich z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, które dostały granty firmy Google na wsparcie działań związanych z cyberbezpieczeństwem. W sumie cyfrowy gigant przeznaczy na program "Google.org Cybersecurity Seminar" 17 mln dolarów, polskie uczelnie podzielą się 1 mln dolarów.

"Cyberbezpieczeństwo to wyzwanie, które dotyczy nas wszystkich. Jesteśmy przekonani, że inwestycja w edukację w tym obszarze to budowa bezpieczniejszej przyszłości dla nas i naszego kraju" – powiedziała w środę podczas uroczystości ogłoszenia grantów Magdalena Kotlarczyk, szefowa Google Polska.

Z kolei Artur Kuliński, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w Google Cloud, w rozmowie z PAP tak tłumaczył, dlaczego firma funduje granty ośrodkom akademickim: "Żyjemy w czasach rosnących cyberzagrożeń. A z drugiej strony ogromna liczba użytkowników Google’a i jego rola jako dostawcy usług w sieci sprawiają, że mocno poczuwamy się do odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych użytkowników i internetu".

Szefowa Google Polska przypomniała, że według szacunków UE na świecie brakuje nawet pół miliona specjalistów od bezpieczeństwa w sieci. "Świat, Europa, Polska po prostu potrzebują więcej ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jeżeli wybierzecie tę drogę, to z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością mogę powiedzieć: pracy w tym obszarze nie zabraknie" – zwróciła się do studentów obecnych na uroczystości.

Prof. Michał Banaszak, prorektor ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką UAM i kierownik Szkoły Nauk Ścisłych tej uczelni powiedział PAP, że grant pozwoli uczelni na zorganizowanie kursów dla co najmniej kilkudziesięciu studentów. "Zorganizujemy szkolenia, które nauczą nowych, bezpiecznych zachowań w świecie cyfrowym. Będziemy też szkolić z nowych technologii, nauczymy studentów korzystania z klasycznych narzędzi związanych z kryptografią. Wprowadzimy również elementy informatyki kwantowej" – zapowiedział.

Dodał, że w szkoleniach wezmą też udział studenci i pracownicy Wydziału Prawa UAM.

Z kolei kierownik grantu na Politechnice Warszawskiej, dr Marek Porzeżyński, wyjaśnił, że ze środków przyznanych uczelni skorzystają studenci wydziałów Administracji i Nauk Społecznych, Zarządzania oraz Mechaniczno-Technicznego.

"Umowa z Google zakłada przeszkolenie 200 specjalistów. Następnie te osoby będą przeprowadzały szkolenia z podstaw cyberbezpieczeństwa w co najmniej 250 organizacjach społecznych, m.in. w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych" – tłumaczył.

Prof. Banaszak podsumował: "Wszystkie te działania mają po prostu służyć zwiększeniu naszego bezpieczeństwa. A kiedy będziemy bezpieczni, będziemy też szczęśliwi".

17 uczelni, które dostały granty Google, wybrała współpracująca z tą firma organizacja Virtual Routes – European Cyber Conflict Research Initiative (Europejska inicjatywa Badań nad Konfliktami Cybernetycznymi).(PAP)

abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 24.06.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L), biolog molekularna prof. Agnieszka Chacińska (2L) i prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Marek Konarzewski (P) podczas 156. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk w Muzeum Historii Polski w Warszawie, 24 bm. Prof. Agnieszka Chacińska odebrała nagrodę PAN. (sko) PAP/Albert Zawada

    Laureatka Nagrody PAN: nauka opiera się na ciekawości i zaufaniu

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera