Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment mierzący 19 km

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Od największej góry lodowej świata po raz pierwszy oderwał się duży fragment, mierzący 19 km, o powierzchni prawie tak dużej jak Paryż – poinformowała w piątek agencja AFP, powołując się na naukowców.

Największa góra lodowa świata oderwała się od Antarktydy w 1988 r. Ma obecnie długość 80 km i powierzchnię 3360 km kw. Przez kilkadziesiąt lat pozostawała w jednym miejscu, ale od grudnia kieruje się powoli ku brytyjskiej wyspie Georgia Południowa, niesiona potężnymi prądami oceanicznymi.

Do tej pory góra, której nadano nazwę A23, pozostawała w zasadzie nieuszczuplona. Jednak piątkowe zdjęcia wykonane przez europejskiego satelitę i przeanalizowane przez naukowców pokazują, że oderwał się od niej fragment długości 19 km, mający w najszerszym miejscu 6 km. Jego powierzchnia wynosi 79 km kw.

„To niewątpliwie pierwszy duży kawał tej góry lodowej” – powiedział agencji AFP oceanograf Andrew Meijers, który śledzi zmiany jej położenia i wielkości.

Meijers podkreślił, że góry lodowe mają głębokie pęknięcia, ale A23 przez długi czas stawała się tylko nieco cieńsza i straciła zaledwie jeden mały kawałek. Oderwanie się dużego fragmentu "znaczy, że te szczeliny zaczynają pękać” – powiedział.

W przeszłości inne gigantyczne góry lodowe rozpadały się „stosunkowo szybko, w przeciągu kilku tygodni” po utracie dużego fragmentu.

Według Meijersa jest mało prawdopodobne, by na skutek utraty dużego kawałka góra A23 zmieniła kurs na Georgię Południową, która stanowi kluczowy teren żywieniowy dla uchatek i pingwinów.

Jednakże rozpad A23 na kolejne kawałki zmniejszyłby „zagrożenie dla fauny”, gdyż zwierzętom byłoby wówczas łatwiej manewrować w oceanie między mniejszymi fragmentami lodu – dodał oceanograf. (PAP)

mw/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Włochy/Egzamin na uczelni unieważniony, bo studenci wykorzystali sztuczną inteligencję

  • Adobe Stock

    Nowy system przewiduje wynik udaru z 93 proc. dokładnością

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera