Prof. Rutkowski: Narodowy Portal Onkologiczny będzie gotowy w maju

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Narodowy Portal Onkologiczny będzie gotowy w maju - poinformował przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Piotr Rutkowski we wtorek, w Światowym Dniu Walki z Rakiem. Dzięki portalowi pacjenci i pracownicy medyczni mają mieć dostęp do aktualnej i rzetelnej wiedzy o leczeniu choroby.

W Narodowym Portalu Onkologicznym znajdą się m.in. informacje o sposobach terapii oraz o miejscach, w których prowadzona jest terapia onkologiczna.

Prof. Rutkowski poinformował, że obecnie rozpoczynane są testy funkcjonalności Narodowego Portalu Onkologicznego. Podkreślił, że do testowania zaproszone zostały m.in. organizacje pacjenckie, ale każda chętna osoba może sprawdzić funkcjonalność portalu, zgłaszając się na adres mailowy: nso@nio.gov.pl

"Chcemy mieć przekonanie, że (portal) spełni swoją rolę dla pacjentów, bliskich i ich rodzin" - podkreślił. Prof. Rutkowski powiedział PAP, że portal będzie gotowy i dostępny dla każdego w maju.

NPO będzie dostosowany m.in. do smartfonów. Znajdą się tam informacje o kolejnych krokach w terapii onkologicznej, profilaktyce, możliwości wsparcia psychologicznego. Informacje będą podawane m.in. w formie animacji i filmów.

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła, że rząd musi zrobić wszystko, by wspierać obywateli w zdrowym stylu życia, gdyż minimalizuje to zagrożenie zachorowania na nowotwór. Przypomniała, że rząd w styczniu przyjął dwie ustawy, które m.in. ograniczają dostęp nieletnim do e-papierosów.

"Z drugiej strony jest mi wstyd za polityków, także mojego środowiska, którzy uważają, że zakaz alkoholu na stacji benzynowej to atak na wolność. Alkohol na stacjach benzynowych to głupota, a nie wolność" - dodała.

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu przez internet, reklamy napojów alkoholowych oraz zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach 22-6.

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny na początku stycznia poinformował, że na razie zespół do spraw programowania prac rządu zgodził się na wprowadzenie do wykazu prac rządu trzech z sześciu rozwiązań ograniczających dostępność alkoholu. Dotyczą one wyglądu opakowań, w których sprzedawany jest alkohol, zakazu wprowadzania do obrotu alkoholu w postaci innej niż płynna oraz obowiązku zażądania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego.

Pod koniec stycznia do Sejmu wpłynęły dwa rządowe projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wprowadzają one m.in. zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych, zakaz ich sprzedaży przez internet i zakaz reklamowania. Używanie papierosów elektronicznych z płynem beznikotynowym będzie zakazane w miejscach publicznych, gdzie obecnie obowiązuje zakaz używania papierosów elektronicznych z nikotyną.

Konferencję z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem "Profilaktyka, wczesna diagnostyka i nowoczesne leczenie nowotworów - od świadomości do działania" zorganizował m.in. Narodowy Instytut Onkologii Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy. (PAP)

kno/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Onkolog: rocznie z powodu nowotworów umiera w Polsce ponad 100 tys. osób

  • Fot. Adobe Stock

    W styczniu wykryto ponad 2,6 tys. przypadków krztuśca i ponad 16 tys. zakażeń wirusem RSV

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera