Peptydy do usuwania mikroplastiku

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Udało się zidentyfikować peptydy, które mogą pomóc w usuwaniu mikroplastiku ze środowiska - informuje pismo „Science Advances”.

Mikroplastik, czyli cząsteczki plastiku mniejsze niż 5 mm, to wszechobecne zanieczyszczenia, występujące zarówno na dnie oceanów, jak i w ludzkim mózgu.

Prof. Fengqi You i jego współpracownicy z Cornell University w Ithaca oraz North Carolina State University w Raleigh (USA) użyli szeregu narzędzi, aby zidentyfikować peptydy zdolne do wychwytywania i zatrzymywania mikroplastiku, które mogłyby zostać użyte do usuwania małych cząsteczek z różnych środowisk. Autorzy wykorzystali modelowanie biofizyczne do przewidywania oddziaływań peptyd-plastik w rozdzielczości atomowej, a następnie zweryfikowali wyniki za pomocą symulacji dynamiki molekularnej.

Korzystając między innymi z kwantowych technik obliczeniowych, autorzy zidentyfikowali zestaw wiążących plastik peptydów o wysokim powinowactwie do polietylenu i polipropylenu.

Według autorów zastosowana przez nich metoda, w połączeniu z podejściami eksperymentalnymi, może być wykorzystana do opracowania technologii opartych na peptydach, które znajdowałyby, wychwytywały i niszczyły mikroskopijne cząsteczki plastiku.

Paweł Wernicki (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Atmosfera egzoplanety pierwszy raz zbadana w 3D

  • Fot. Adobe Stock

    Milimetrowy kryształ mieści gigabit informacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera