Stłuszczenie wątroby zwiększa ryzyko zgonu z powodu różnych chorób

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Osoby z chorobą stłuszczeniową wątroby mają prawie dwukrotnie wyższy wskaźnik śmiertelności niż ogół populacji – informuje „The Journal of Hepatology”.

Szacuje się, że jedna na pięć osób w Szwecji ma stłuszczeniową chorobę wątroby związaną z zaburzeniami metabolicznymi - MASLD (metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease). Do niedawna używało się określenia „niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby” (NAFLD).

W skali świata na MASLD może cierpieć nawet jedna na cztery osoby. Choroba jest spowodowana nadwagą lub otyłością i charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem się tłuszczu w wątrobie, co może prowadzić do jej poważnego uszkodzenia i raka wątroby.

Kompleksowe badanie nad MASLD przeprowadzili naukowcy z Karolinska Institutet (Szwecja). Jak wykazali, osoby z MASLD mają zwiększone ryzyko śmierci zarówno z powodu chorób wątroby, jak i nowotworów czy chorób układu krążenia.

„Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma chorobę stłuszczeniową wątroby, ponieważ we wcześniejszych stadiach rzadko powoduje ona jakiekolwiek objawy” — zaznaczył Axel Wester, adiunkt w Katedrze Medycyny w Huddinge, Karolinska Institutet i lekarz w Karolinska University Hospital. „Nasze badanie pokazuje, że osoby ze zdiagnozowanym MASLD mają zwiększone ryzyko śmierci z powodu wielu różnych chorób, nie tylko chorób wątroby” - dodał.

Naukowcy zidentyfikowali wszystkich pacjentów w Szwecji, u których w latach 2002–2020 zdiagnozowano MASLD – w sumie ponad 13 000 osób. Przeanalizowali ich ryzyko śmierci z różnych przyczyn w porównaniu z populacją ogólną.

Ogólny współczynnik umieralności osób z MASLD był prawie dwukrotnie wyższy. Wyższe ryzyko zgonu dotyczyło prawie wszystkich badanych przyczyn śmierci, ale szczególnie w przypadku śmierci z powodu choroby wątroby (27 razy wyższa śmiertelność) i raka wątroby (35 razy wyższa śmiertelność). Jednak najczęstszymi przyczynami zgonu były choroby układu krążenia i nowotwory inne niż rak wątroby, ze współczynnikami umieralności odpowiednio o 54 i 47 proc. wyższymi.

Osoby z MASLD miały również zwiększone ryzyko zgonu z powodu infekcji, chorób przewodu pokarmowego, chorób układu oddechowego, chorób endokrynologicznych lub przyczyn zewnętrznych - ale nie z powodu choroby psychicznej.

„Ważne jest, abyśmy nie skupiali się wyłącznie na wątrobie podczas leczenia pacjentów z chorobą stłuszczeniową wątroby” — wskazał na stronie Karolinska Institutet Hannes Hagström, profesor nadzwyczajny na Wydziale Medycyny w Huddinge, Karolinska Institutet i starszy lekarz w Karolinska University Hospital. „Holistyczne podejście i wczesna interwencja obejmująca różne specjalizacje medyczne mogą mieć kluczowe znaczenie dla poprawy rokowania u tych pacjentów” - podsumował.

Paweł Wernicki (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze opracowali metodę tworzenia foie gras bez przymusowego karmienia

  • Fot. Adobe Stock

    Codzienny ruch chroni przed rakiem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera