
Ponad 130 wydarzeń popularnonaukowych, m.in. z zakresu matematyki, astronomii, architektury, tańca albo genetyki – tak zapowiada się program 23. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wydarzenie potrwa od 25 do 28 kwietnia.
Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia jest Serwis Nauka w Polsce.
W programie wydarzenia organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK), Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Naukowe w Toruniu znalazły się m.in. warsztaty, spacery, wykłady i dyskusje. Hasłem przewodnim 23. edycji festiwalu są "Punkty zwrotne".
Na rozpoczęcie (25.04) wybrano spektakl operetkowy „Księżniczka czardasza” w wykonaniu artystów z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
W kolejnych dniach zainteresowani - dzieci i całe rodziny - będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach matematycznych poświęconych geometrii, zajęciach z tworzenia witraży albo grze, w której wcielą się w przedsiębiorców. Organizatorzy zaproszą też młodych uczestników m.in. na podwodną przygodę z archeologią, projektowanie i sekwencjonowanie ludzkiego genomu albo opowieść o "wszędobylskich grzybach".
W 23. edycji festiwalu nie zabraknie spotkań dla młodzieży i dorosłych – w tym poświęconych bardzo aktualnym zagadnieniom. Prelegenci będą opowiadać m.in., jak rewolucja cyfrowa zmieni(a) badania dotyczące historii literatury, o fake newsach albo o tym, czy sztuczna inteligencja zastąpi aktorów lub dziennikarzy.
Za sprawą festiwalowych wykładów będzie można przenieść się w kosmos (np. w trakcie wykładu "Z perspektywy kosmicznej, czyli świat i życie okiem (astro)fizyka"), do laboratorium chemicznego ("Plastikowa rewolucja – od śmieci do przyszłości") albo genetycznego ("Epigenetyka dla laika, czyli o tym co łaskotanie myszek ma wspólnego z dziedziczeniem").
W programie znalazły się też m.in. zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach, koncert muzyki dawnej pt. "Narodziny baroku", wystawa kadrów malarskich z filmu Chłopi" albo spacer do ogrodu Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK.
Program i opisy wydarzeń są dostępne w wyszukiwarce na stronie festiwalu (www.festiwal.torun.pl), w której można posortować imprezy według dziedziny, formy zajęć, terminu i zasad wstępu. Uczestnicy mogą również stworzyć tam własny plan uczestnictwa w popularnonaukowym wydarzeniu.
Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny, ale na część wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Zapisy na stronie festiwalu ruszą 10 kwietnia o godz. 12.00. (PAP)
abu/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.