Uczelnie i instytucje

Łódź/ Na osiedlu akademickim UŁ uruchomiono lodówkę społeczną

26.12.2022. PAP/Roman Zawistowski
26.12.2022. PAP/Roman Zawistowski

Na osiedlu akademickim Uniwersytetu Łódzkiego uruchomiono kolejną w Łodzi lodówkę społeczną. Dzięki niej można podzielić się jedzeniem z potrzebującymi. W całym mieście działa już ponad 20 lodówek społecznych i trzy jadłodzielnie.

Zasada działania tego typu miejsc jest prosta i pozostaje niezmienna – każdy może dzielić się jedzeniem z każdym. Osoba, która ma jego nadmiar, wkłada coś do lodówki, a ci, którzy tego potrzebują, mogą się poczęstować.

Kolejna lodówka społeczna w Łodzi stanęła właśnie na terenie osiedla akademickiego UŁ przy ul. Lumumby. Ma ona być wyrazem dostrzegania przez największą łódzką uczelnie ważnego problemu społecznego, jakim jest marnowanie żywności przy jednoczesnym zjawisku złej kondycji finansowej nie tylko wśród studentów, ale i całego społeczeństwa.

"Razem chcemy tworzyć +UniwersytetLudzki+, nie tylko dostrzegający, ale wyraźnie reagujący na potrzeby naszego społeczeństwa, dlatego na osiedlu akademickim ruszyła oficjalnie lodówka społeczna" – podkreśliła rzeczniczka UŁ Iwona Ptaszek-Zielińska.

Dyrektorka osiedla akademickiego UŁ Anna Felisiak dodała, że lokalizacja nowej lodówki społecznej nie jest przypadkowa, ponieważ osiedle akademickie jest otwartą przestrzenią, z której korzystają również okoliczni mieszkańcy. Lodówka ma służyć całej społeczności tego obszaru, znajduje się od ul. Lumumby – po lewej stronie od wejścia do administracji osiedla akademickiego.

W Łodzi jedzeniem można podzielić się z potrzebującymi również m.in. za pośrednictwem pięciu miejskich lodówek społecznych: przy głównej siedzibie MOPS w Łodzi przy ul. Kilińskiego 102/102a, w sąsiedztwie II Wydziału Pracy Środowiskowej MOPS przy ul. Grota-Roweckiego 30, w sąsiedztwie Dziennego Domu Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnościami oraz Osób Starszych przy ul. Ćwiklińskiej 5a, a także przy ul. Zakładowej 56 oraz na ryneczku osiedla im. Batorego na Widzewie – przy ul. Św. Brata Alberta Chmielowskiego 37/39.

Wszystkie miejskie lodówki społeczne są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Na tej samej zasadzie działa 15 lodówek społecznych rozmieszczonych na terenie całej Łodzi i uruchomionych przez Stowarzyszenie "Chleba Naszego". Można je znaleźć: przy ul. Armii Krajowej 50, ul. Chmielowskiego 7, ul. Broniewskiego 1a, ul. Kilińskiego 228, ul. Klaretyńskiej 11, ul. Kopernika 13, ul. Kosynierów Gdyńskich 61a (dojście od ul. Przedświt), ul. 11 Listopada 36, ul. Nawrot 104, ul. Sienkiewicza 60, pl. Niepodległości (targowisko Górniak – przy wejściu do Nowej Hali), ul. Pasterskiej 12/14, ul. Pomorskiej 149/153, ul. Romantycznej 1 i ul. Rysowniczej 11.

Ich uzupełnieniem są trzy jadłodzielnie, którymi opiekuje się grupa Foodsharing Łódź, czynne w wyznaczonych dniach i godzinach. Działają one przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 37/39 (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, budynek E) – czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 7-20, ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 9 (Społeczny Dom Kultury "Miejsce Spotkań") – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 12-20, ul. Wólczańska 108 (Punkt Pomocy Charytatywnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej) – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7-16.

Potrawy i artykuły wkładane do lodówki społecznej powinny być szczelnie zapakowane. Jeśli nie mają fabrycznego opakowania, bo powstały w naszej kuchni, przyda się ich dokładny opis oraz data przygotowania danej potrawy. Do lodówek społecznych i w jadłodzielni nie powinny trafiać potrawy zawierające w swoim składzie surowe mięso (np. tatar) lub surowe jajka (np. domowy majonez, ciasto z kremem) ani alkohol. (PAP)

bap/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera