Historia i kultura

„Od Korony Piastów do Europy Jagiellonów 1025-1525” – wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu

Fot. materiały prasowe Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu
Fot. materiały prasowe Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu

Pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu rękopisy, starodruki, mapy i ikonografia z okresu od XIV do XVI w. można od czwartku obejrzeć w gmachu tej instytucji na wystawie „Od Korony Piastów do Europy Jagiellonów 1025-1525”.

Ekspozycję prezentującą unikatowe zbiory wrocławskiej biblioteki przygotowano z okazji przypadających w tym roku rocznic - 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i 500-lecia hołdu pruskiego.

Na ekspozycji można zobaczyć m.in. atlas „Geografia Ptolemeusza” z 1482 r., który jest kopią rękopisu z II w. n.e. Prezentowane są strony tego starodruku, na których znajduje się mapa przedstawiająca mniej więcej obszar dzisiejszej Polski. „To pierwsza mapa dotycząca obszaru Polski, posługiwano się nią od końca II w. do wieku XV” - mówiła w czwartek podczas oprowadzania kuratorskiego mgr Magdalena Sztochel z Oddziału Zbiorów Kartograficznych Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Fot. materiały prasowe Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu

Zwiedzający mogą również zobaczyć pochodzący z Wenecji atlas przedstawiający mapy morskie i żeglarskie z 1540 r. czy widok czeskiej Pragi z 1562 r. „Z 1562 r. pochodzi również plan Wrocławia, który podobnie jak widok Pragi był prezentem dla króla Maksymiliana II Habsburga z okazji jego koronacji na króla Czech” – wyjaśniła Sztochel. Na wystawie pokazywany jest reprint XVI-wiecznego planu Wrocławia, oryginał zaginął podczas II wojny światowej.

Na ekspozycji prezentowane są też śląskie starodruki drukowane w ówczesnym Wrocławiu. „To starodruki, w których widoczna jest pamięć o Piastach i ich śląskiej linii” - wskazała Diana Codogni-Łańcucka z Oddziału Starodruków Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Fot. materiały prasowe Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu

Jednym z najstarszych zabytków prezentowanych na wystawie jest antyfonarz, czyli księga liturgiczna pochodząca - według różnych datowań - z XIII lub XIV w. „Księga została wykonana w klasztorze w Lubiążu” - powiedział Łukasz Krzyszczuk z Oddziału Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Fot. materiały prasowe Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu

Na wystawie pokazywane są też m.in. poemat Jana Kochanowskiego „Proporzec albo Hołd Pruski”, wydanie z 1611 r., czy „Historia Polonica” Jana Długosza, wydanie z 1615 r.

Wystawę można zwiedzać do czerwca, ale wyłącznie z opieką kuratorską kustoszy Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.(PAP)

Nauka w Polsce

pdo/ miś/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera