
Dzięki działalności instytucji ochrony przyrody w Portugalii udało się przywrócić populację wymarłego tam gatunku sępa kasztanowatego (Aegypius monachus). Jedną z form wspierania tego procesu jest mocowanie gniazd dla par tych ptaków.
W ciągu ostatnich 200 lat gatunek ten widziany był w Portugalii sporadycznie, a w XX w. został uznany za wymarły.
Jak poinformował PAP Jose Pereira, prezes stowarzyszenia na rzecz ochrony przyrody Palombar, od dekady lat 70. XX w. na terenie Portugalii nie było żadnego okazu sępa kasztanowatego.
„Zmiana nastąpiła przed 15 laty, kiedy w północnej części naszego kraju pojawiła się pierwsza para tych ptaków” - powiedział Pereira, dodając, że rozpoczęto wówczas inicjatywy służące przywróceniu tego gatunku środowisku naturalnemu.
Według oceny ekologa z Palombar, aktywnie wspierającego działania na rzecz odrodzenia populacji sępa kasztanowatego, akcje te należy uznać za sukces, gdyż „w tak krótkim czasie udało się przywrócić na terytorium Portugalii ponad 110 par sępa kasztanowatego".
„Tylko w minionym roku wychowały one blisko 50 młodych. Dowodzi to, że ich populacja bardzo szybko się rozwija” - dodał.
Zdaniem Pereiry najbardziej dynamiczny rozwój populacji sępów kasztanowatych widoczny jest szczególnie w rejonie rzeki Douro, na północy Portugalii. Jedną z inicjatyw służących przywróceniu tam gatunku Aegypius monachus, jak dodał, było mocowanie gniazd dla tego ptaka.
„Pierwsze takie sztuczne gniazdo ustawione zostało w 2023 r. po jednym z dużych pożarów, który zniszczył tereny, na których mieszkały kolonie sępów. Później takich gniazd powstało jeszcze ponad dwadzieścia” - powiedział Jose Pereira.
Sęp kasztanowaty jest dużym padlinożernym ptakiem z rodziny jastrzębiowatych, u którego brak dymorfizmu płciowego. Zdarza się, że poluje na mniejsze gady i płazy.
Zazwyczaj buduje swoje gniazda na drzewach lub klifach, tworząc je jako dużą platformę, głównie z patyków i kory.
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
zat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.