Francja/ Egiptolog odczytał nieznane dotąd teksty na obelisku na Placu Zgody

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Francuski egiptolog Jean-Guillame Olette-Pelletier ogłosił, że odcyfrował nieznane dotąd teksty na obelisku znajdującym się na placu Zgody w Paryżu, a pochodzącym z egipskiego Luksoru. Naukowiec uznał, że znaki te zawierają informacje dotyczące panowania faraona Ramzesa II.

Relację naukowca przekazał we wtorek portal czasopisma popularnonaukowego "Science et Avenir" ("Nauka i przyszłość"). Ollette-Pelletier mówi o co najmniej siedmiu tekstach ukrytych na obelisku, który pochodzi sprzed ponad 3300 lat. Naukowiec zajmuje się m.in. właśnie znakami, które mogą być ukryte w ikonografii starożytnego Egiptu - np. w rysunku postaci; niekiedy są to nawet hieroglify w hieroglifach.

Początkiem jego hipotez była pandemia Covid-19, podczas której, w 2020 r., egiptolog przyglądał się obeliskowi w trakcie codziennych spacerów i czytał hieroglify. Najpierw doszedł do wniosku, że kierunek znaków sugeruje pewną orientację - ku wejściu świątyni Amona w Luksorze. Paryski obelisk niegdyś stał przed tą świątynią obok drugiego, bliźniaczego. Obserwując znaki przez lornetkę, egiptolog doszedł do wniosku, że zawierają one również znaki zaszyfrowane.

Są to - jak tłumaczy "Sciences et Avenir" - rodzaje rebusów, teksty ukryte w innych napisach, a dostępne tylko wtajemniczonym - elitom. Ollette-Pelletier pisał w przeszłości o znakach trójwymiarowych, które - według niego - powstawały, gdy władca siedział na tronie, a jego ciało układało się w kształt korespondujący ze znakami, którymi ozdobiony był tron. W ten sposób powstawało całe ukryte zdanie.

Zdaniem naukowca takie znaki są również na obelisku w Paryżu, nie widoczne wprost na fasadzie, ale dostrzegalne z odległości. Obelisk stał bowiem jedną ze stron do Nilu i wówczas był widoczny tylko pod kątem 45 stopni. Pewne znaki mogą być dostrzeżone tylko pod takim kątem, a nie z dołu. Według egiptologa "czytelnikami" tej części obelisku byli członkowie elity, przybywający łodziami do Luksoru na doroczne święto.

W 2021 r., gdy obelisk był otoczony rusztowaniami w związku z przygotowaniami go igrzysk olimpijskich, nadarzyła się okazja do przyjrzenia się znakom na samym szczycie. Naukowiec przeanalizował wyrzeźbioną scenę, przedstawiającą Ramzesa składającego ofiarę Amonowi. Postać Ramzesa, który klęczy przed Amonem, wyciągając ku niemu ręce, zawiera elementy, które mogą być czytane jako hieroglify. Układ rąk faraona tworzy znak oznaczający "czynić", a linia jego ciała - znak "król". W połączeniu z układem postaci Amona i podstawy jego tronu tworzy się - według egiptologa - zdanie "Niech król złoży ofiarę Amonowi".

Kontekstem dla znaków są początki panowania Ramzesa II, który urodził się, zanim jego ojciec Seti I został faraonem. Wobec tego - w ocenie Olette-Pelletiera - Ramzes II w pierwszych latach rządów chciał legitymizacji swojej władzy jako boga na ziemi (w tym celu przyjmował np. oficjalne imiona tronowe).

Obelisk na Placu Zgody stanął w Paryżu w 1829 r., ofiarowany przez wicekróla Egiptu Muhammada Alego. Jest najstarszym zabytkiem znajdującym się w stolicy Francji.

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

awl/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psychologowie: relacje ludzi ze sztuczną inteligencją rodzą poważne dylematy etyczne

  • Fot. Adobe Stock

    Korzystanie z technologii cyfrowej może opóźniać demencję

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera