
Producent i operator sieci satelitów obserwacyjnych ICEYE zadeklarował otwarcie biura w katowickim hubie gamingowo-technologicznym. List intencyjny w tej sprawie przedstawiciele firmy oraz samorządów podpisali podczas drugiego dnia 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Katowicki hub gamingowo-technologiczny powstaje na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Wieczorek". Ma to być miejsce przeznaczone przede wszystkim dla branży gamingowej i technologicznej, w tym działalności związanej z rozwojem sztucznej inteligencji.
"Deklaracja dotycząca otwarcia biura ICEYE jest wielkim handicapem dla hubu gamingowo-technologicznego i wskazuje na jego drogę rozwojową. Mówimy o obecności najbardziej rozwiniętych nowoczesnych technologii kosmicznych, które dziś napędzają innowacyjność" – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.
Prezes i współzałożyciel ICEYE Rafał Modrzewski podkreślił, że dostrzega potencjał w projektach takich jak katowicki hub gamingowo-technologiczny. Poinformował, że znajdzie się tam drugie - po Warszawie - biuro firmy w Polsce.
"Polska ma ogromny potencjał. Nie musimy polegać wyłącznie na rozwiązaniach zagranicznych. Jesteśmy w stanie tworzyć własne rozwiązania. (…) Jeśli chodzi o Polskę, to dostrzegamy wyraźny wzrost jeśli chodzi o sektor obserwacji kosmicznych, o obserwowanie tego, co się dzieje na Ziemi z kosmosu" – wskazał Rafał Modrzewski.
Zaznaczył, że w tym sektorze technologii kosmicznych Polska mogłaby się wyspecjalizować.
ICEYE to producent i operator największej na świecie sieć satelitów obserwacyjnych, które są wyposażone w radary z syntetyczną aparaturą (SAR), dostarczające dane radarowe w niemal rzeczywistym czasie. Firma umożliwia klientom całodobowy dostęp do danych z dowolnej lokalizacji na Ziemi niezależnie od warunków pogodowych, co pozwala wykrywać i reagować na zachodzące zmiany. ICEYE dostarcza dane satelitarne m.in. Centrum Sytuacyjnemu NATO. Współpracuje z Ministerstwem Obrony Ukrainy.
Prezes i współzałożyciel ICEYE pochodzi z Katowic. Kilkanaście lat temu, kiedy planował założenie startupu, rozmowy na temat sfinansowania swojego pomysłu prowadził m.in. z katowickim samorządem. Wówczas nie znaleziono takich możliwości. Ostatecznie firma powstała w Finlandii.
ICEYE to druga firma, która zadeklarowała swój udział w hubie gamingowo-technologicznym. Wcześniej list intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele miejskiego samorządu i ESL Gaming Polska.
Podczas 17. EKG prezydent Marcin Krupa wspominał o potencjale otwarcia na nowe rynki, takie jak Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Chiny. Potwierdził, że Arabia Saudyjska jest zainteresowana hubem gamingowo-technologicznym, ponieważ podobny projekt – w większej skali – powstaje w Rijadzie.
Trzydniowy 17. Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się pod hasłem "Razem dla bezpiecznej przyszłości". Główne nurty tematyczne EKG to szeroko pojęte bezpieczeństwo, konkurencyjność europejskiej gospodarki, zielona transformacja, geopolityka i jej wpływ na biznes, inwestycje i rozwój, a także digitalizacja i nowe technologie. Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej objęła tegoroczny kongres patronatem.(PAP)
Nauka w Polsce
pato/ drag/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.