
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała najbardziej obszerne jak dotąd satelitarne mapy węgla zgromadzonego w lasach Ziemi. Atlas pokazuje dokładne zmiany leśnej biomasy na przestrzeni lat.
W ramach Climate Change Initiative ESA powstała mapa pokazująca zmieniającą się biomasę ziemskich lasów. Do jej opracowania wykorzystano obserwacje prowadzone przez różne satelity, w tym europejskie Envisat i Sentinel-1, japońskiego ALOS PALSAR oraz amerykańskie instrumenty ICESat i GEDI.
Dane o rozdzielczości 50-100 km oraz 400 ton biomasy na hektar, zgromadzone w latach 2007-2022 i pokazują jak dotąd najpełniejszy globalny obraz zachodzących w czasie zmian w zasobach zgromadzonego przez lasy węgla.
Eksperci ESA podkreślają, że dane dostosowano tak, aby wspierały modelowanie klimatu i emisji węgla, zarządzanie lasami i tworzenie krajowych sprawozdań dotyczących gazów cieplarnianych w ramach Porozumienia Paryskiego.
"Nowa wersja, oznaczona jako 6., oznacza przełomowy moment dla nauki o klimacie, ponieważ zapewnia niespotykany dotąd poziom spójności i aktualności w dostarczaniu globalnych szacunków naziemnej biomasy – mówi ekspert ESA Frank Martin Seifert. - Dzięki temu zarówno naukowcy, jak i decydenci mogą śledzić dynamikę węgla z precyzją czasową niezbędną do podejmowania skutecznych działań na rzecz klimatu".
Jak przypominają specjaliści, drzewa odgrywają kluczową rolę w globalnym cyklu węglowym, magazynując duże ilości węgla w postaci biomasy. Choć jego zasoby rosną wraz z rozwojem lasów, to mogą one zostać szybko uwolnione do atmosfery na skutek wylesiania czy pożarów, co znacząco przyczynia się do wzrostu poziomu dwutlenku węgla, a tym samym napędza zmiany klimatu.
Jednak profesor Lucas dodał, że wciąż istnieją wyzwania związane z uchwyceniem najbardziej zasobnych w węgiel ekosystemów.
"Wykrywanie gęstości biomasy przekraczających 400 ton na hektar jest znacznie trudniejsze, ponieważ stosunkowo krótkie fale obecnie używanych sensorów radarowych nie przenikają wystarczająco głęboko, ani nie oddziałują wystarczająco mocno z większymi, drzewiastymi elementami gęstych lasów tropikalnych" – zwraca uwagę kierujący Climate Change Initiative Biomass Project, prof. Richard Lucas z Aberystwyth University.
Jeszcze większej dokładności naukowcy spodziewają się po rozpoczętej właśnie europejskie misji Biomass.
Jak tłumaczą, wystrzelony 29 kwietnia satelita wyposażony w nowatorski radar o długości fali wynoszącej ok. 70 cm będzie w stanie zaglądać przez gęste korony drzew i mierzyć ilość węgla zmagazynowanego nawet w najgęstszej roślinności.
"Mamy nadzieję i oczekujemy, że dane z misji Biomass pozwolą na rozszerzenie wiedzy o biomasie zgromadzonej w lasach świata, co przyczyni się do zmniejszenia niepewności odnośnie cyklu węglowego i jego wpływu na zmiany klimatu" – mówi prof. Lucas.
Marek Matacz (PAP)
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.