POLSA: w nocy z 9 na 10 maja sonda COSMOS 482 może wejść w atmosferę

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 r., po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja - poinformowała PAP w środę POLSA.

Jak podała w komunikacie Polska Agencja Kosmiczna, ze względu na specyficzną budowę, wynikającą z pierwotnego przeznaczenia (lądownik w misji na Wenus), sonda prawdopodobnie nie ulegnie całkowitemu zniszczeniu przy ponownym wejściu w atmosferę ziemską.

"Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Ze wstępnych wyliczeń orbity obiektu moment wejścia w atmosferę ziemską przewiduje się w nocy z 9 na 10.05.2025 r. z oknem niepewności szacowanym obecnie na ok. 13-17 godzin" - poinformowała POLSA.

Jak doprecyzowała rzeczniczka POLSA Agnieszka Gapys, zakres okna niepewności "wynika z wykorzystania do predykcji trajektorii lotu obiektu różnych modeli obliczeniowych oraz informacji wejściowych".

"Oszacowania dopuszczają przelot obiektu nad Polską" - podkreśliła rzeczniczka.

Dodała przy tym, że należy zwrócić uwagę, iż obecnie orbita ulega dynamicznym zmianom. "POLSA od 2 tygodni monitoruje ten obiekt i na bieżąco będzie informować o zmianach predykcji" - czytamy.

Marco Langbroek z Uniwersytetu Technologicznego w Delft (Holandia) przewiduje, że statek tuż przed kontaktem z Ziemią może przemieszczać się z prędkością nawet 242 km/godz. Obiekt ten jest stosunkowo niewielki i nawet jeśli się nie rozpadnie - prawdopodobieństwo, że uderzy w kogoś lub w coś "jest mniej więcej takie, jak uderzenia meteorytu, które zdarza się kilka razy w roku".

ZSRR wystrzelił COSMOS 482 w 1972 r. w ramach misji na Wenus, jednak z powodu awarii statek nigdy nie dotarł na tę planetę. Od tamtej pory sonda krąży po orbicie okołoziemskiej, stopniowo obniżając wysokość - z początkowych 9800 km do obecnych 370 km.

Przewiduje się, że sonda przetrwa ponowne wejście w atmosferę ziemską, gdyż została zbudowana tak, aby wytrzymać lot przez gęstą od dwutlenku węgla atmosferę Wenus.

Zgodnie z prawem międzynarodowym Rosja – jako prawny następca Związku Radzieckiego – pozostaje właścicielem i stroną odpowiedzialną za COSMOS 482, zgodnie z Traktatem o przestrzeni kosmicznej z 1967 r.(PAP)

bar/ zan/ lm/

arch.

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    POLSA szuka krótkofalowców do łączności radiowych z polskim astronautą na ISS

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy podczas misji IGNIS zbadają pulsometr astronauty z czujnikiem na bazie nanomateriałów MXene

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera