
Szwajcarska Narodowa Fundacja Nauki wybrała 29 międzynarodowych projektów naukowych, które będą realizowane w programie MAPS z tzw. funduszy szwajcarskich. W jedenastu projektach partnerem jest instytucja z Polski. Wartość sfinansowanych projektów to ponad 29 mln franków szwajcarskich.
MAPS (Multilateral Academic Projects) to konkurs ogłoszony przez Szwajcarską Narodową Fundację Nauki (SNSF) na wielostronne projekty badawcze realizowane przez naukowców ze Szwajcarii we współpracy z zespołami z Polski, Bułgarii, Chorwacji, Węgier i Rumunii.
Jak wynika z informacji podanej przez Narodowe Centrum Nauki, do konkursu MAPS wpłynęły 334 wnioski. Finansowanie otrzymało 29 wniosków: osiem w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, również osiem w grupie nauk o życiu oraz trzynaście w grupie nauk ścisłych i technicznych. W jedenastu wnioskach partnerem jest instytucja z Polski.
Wśród polskich jednostek, które będą uczestniczyły w realizacji grantów są: Uniwersytet Jagielloński (2 projekty), Uniwersytet Śląski, Narodowy Instytut Onkologii, Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN (IMol), Instytut Ochrony Przyrody PAN, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Chemii Organicznej PAN, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Politechnika Rzeszowska.
Wartość sfinansowanych projektów to ponad 29 mln franków szwajcarskich. Maksymalna wysokość finansowania, jaką mógł uzyskać pojedynczy zespół z każdego kraju wynosi 350 tys. franków. Wszystkie koszty polskiej części projektu pokrywa SNSF w ramach środków ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Projekty będą finansowane z tzw. funduszy szwajcarskich, które służą wspieraniu przez Szwajcarię rozwoju kilkunastu państw Wspólnoty (w tym Polski) na mocy umowy z Unią Europejską.
Projekty MAPS mogą trwać od 36 do 48 miesięcy. Naukowczynie i naukowcy w konkursie MAPS mogli starać się o granty na realizację wielostronnych projektów z zakresu badań podstawowych, we wszystkich dziedzinach nauki. W międzynarodowym konsorcjum, oprócz zespołu ze Szwajcarii – lidera projektu – musiało znaleźć się przynajmniej dwóch partnerów z pozostałych państw uczestniczących.(PAP)
Nauka w Polsce
ekr/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.