
Notowany od kilku dni wzrost zachorowań na ospę małpią (mpox) w Sierra Leone wywołał obawy o rozprzestrzenienie się wirusa na cały kontynent. W czwartek Afrykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Africa CDC) uznało ten kraj za największe zagrożenie dla Afryki.
Sierra Leone pierwszy przypadek wirusa ospy małpiej zgłosiło w styczniu. Obecnie ma już 384 potwierdzone przypadki, co stanowi 50,7 proc. wszystkich przypadków w Afryce.
Kraj nie jest przygotowany na epidemię. Według CDC ośrodki leczące ospę małpią dysponują tylko 60 łóżkami, a chorych, którzy czekają na diagnozę, jest ponad 800.
Ospa małpia to infekcja wirusowa, która rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt między ludźmi. Wywołuje objawy grypopodobne, którym towarzyszą bolesne zmiany skórne. Zwykle jest łagodna, ale może być śmiertelna.
Podczas ostatniej epidemii, która trwała od 1 stycznia 2022 r. do 18 sierpnia 2024 r. w 12 krajach afrykańskich zdiagnozowano klinicznie i potwierdzono laboratoryjnie łącznie 45 652 przypadki tego wirusa, który zabił 1492 osoby. (PAP)
tebe/ zm/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.