Konferencja “Innovation Journey”/ Innowacje ważne dla UE jak nigdy wcześniej

 Warszawa, 12.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Dyrektor agencji SME Keith Sequeira podczas otwarcia międzynarodowej konferencji EU Innovation Journey'25 w centrum konferencyjnym The Tides w Warszawie, 12 bm. Wydarzenie gromadzi liderów deep tech i kluczowych graczy w dziedzinie innowacji, a jego celem jest opracowanie rozwiązań służących zmniejszeniu luki innowacyjnej w Europie. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 12.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Dyrektor agencji SME Keith Sequeira podczas otwarcia międzynarodowej konferencji EU Innovation Journey'25 w centrum konferencyjnym The Tides w Warszawie, 12 bm. Wydarzenie gromadzi liderów deep tech i kluczowych graczy w dziedzinie innowacji, a jego celem jest opracowanie rozwiązań służących zmniejszeniu luki innowacyjnej w Europie. PAP/Piotr Nowak

O tym, że inwestowanie w innowacje jest teraz dla Unii Europejskiej ważne, jak nigdy dotąd - i co zrobić, aby pokonać lukę w innowacyjności - mówili przedstawiciele polskiego rządu oraz UE podczas otwarcia konferencji “Innovation Journey w Warszawie.

"EU Innovation Journey'25" to międzynarodowa konferencja, która gromadzi liderów branży deep-tech i decydentów. W ramach niej opracowany ma być raport zbierający dobre praktyki i rozwiązania, by zmniejszyć lukę innowacyjną w Europie. Dwudniowe wydarzenie organizowane jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach polskiej prezydencji w UE.

Podczas inauguracji konferencji Magdalena Bem-Andrzejewska z Krajowego Punktu Kontaktowego w NCBR wymieniła, że Europa zbudowała rynek 440 mln konsumentów, gdzie 23 mln firm odpowiedzialnych jest za 17 proc. światowego PKB. Zwróciła jednak uwagę, że wzrost wartości tego rynku jest w ostatnich dwóch dekadach wolniejszy niż rynku USA. A nie można zapominać i o rosnącym znaczeniu Chin. Dodała, że spada też pozycja UE w nowych technologiach, które zwykle odpowiadają za wzrost.

Keith Sequeira z European Innovation Council podkreślił: "innowacyjność i konkurencyjność jest priorytetem politycznym Komisji Europejskiej"; mówił, że pracuje w Komisji Europejskiej od ponad 20 lat i nigdy dotąd nie widział tak wysokiego priorytetu nadanego innowacjom.

Powołał się na raport Mario Draghiego, w którym mówi się, że jeśli nie postawimy na konkurencyjność, powstanie egzystencjalne zagrożenie dla Europy. "Nie możemy działać tak, jak dotychczas" - zwrócił uwagę Sequeira.

W jego ocenie szczególnym priorytetem są startupy i scale-upy. Startup to nowo powstała firma, która dopiero rozwija innowacyjny produkt lub usługę, a scale-up to firma, która przeszła fazę startową i zwiększa skalę swojej działalności oraz przychody.

Jako przykład unijnych działań na rzecz przyciągania talentów przedstawił inicjatywę "Choose Europe for Science", ogłoszoną w maju przez przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen. W ramach niej 500 milionów euro zostanie przeznaczone na zachęcenie wybitnych naukowców do powrotu lub przyjazdu do Europy. "W latach 30. i 40. XX wieku wielu czołowych europejskich naukowców przeniosło się do USA, co zapoczątkowało dekady amerykańskiej dominacji w innowacjach. Dziś mamy szansę odwrócić ten trend" – zaznaczył.

Wspominał też o działaniach na rzecz innowacji European Innovation Council oraz o Regionalnych Dolinach Innowacji.

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwróciła uwagę, że "nie ma bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a nie ma konkurencyjności bez innowacji". Nawiązała w ten sposób do głównego hasła polskiej prezydencji: "Bezpieczeństwo, Europo!".

Przypomniała o podpisanej w marcu "Deklaracji Warszawskiej" przez ministrów nauki państw UE, w której wezwano do zwiększenia środków na badania i innowacje w nowej perspektywie budżetowej.

Wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Karolina Zioło-Pużuk powiedziała z kolei o tym, że "w czasach niebezpiecznych zmian geopolitycznych" Europa musi wykorzystać potencjał badawczy i innowacyjny wszystkich państw członkowskich. Zamykanie luki innowacyjnej wymaga wielu kompleksowych działań, w których znaczenie odgrywa m.in. umiejętne korzystanie z doskonałości naukowej i niwelowanie różnic między państwami członkowskimi. "Czeka nas długa i trudna droga, ale warto ją podjąć" - oceniła Zioło-Pużuk. (PAP)

Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    FNP: niemal 71 mln na badania naukowe o potencjale aplikacyjnym i założenie zespołów badawczych

  • Fot. Adobe Stock

    "Rz": Nauka i biznes wreszcie połączą siły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera