
Trzy polskie sieci akademickie zostały uhonorowane Nagrodą Ministrów CEEPUS 2025 – poinformowała w piątek Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. CEEPUS to drugi po Erasmusie największy program wymiany studentów.
Jak podano w komunikacie nadesłanym w piątek do PAP z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), nominacje do nagrody zostały ogłoszone przez Centralne Biuro CEEPUS w Wiedniu i zespół ekspertów Komisji Międzynarodowej CEEPUS, a oficjalne wręczenie odbyło się 15 maja podczas konferencji ministrów w Budapeszcie.
Na czele listy wyróżnionych znalazła się polska sieć akademicka „Development of mechanical engineering as an essential base for progress in the area of small and medium companies’ logistics” (z ang. „Rozwój inżynierii jako niezbędnej podstawy postępu w dziedzinie logistyki małych i średnich przedsiębiorstw”), koordynowana przez prof. dr. hab. inż. Stanisława Legutko z Politechniki Poznańskiej.
„Sieć ta koncentruje się na kluczowej roli inżynierii mechanicznej w rozwoju logistyki małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza w kontekście Przemysłu 4.0. – profesor Legutko jest uznanym ekspertem w tej dziedzinie” – zaznaczono w komunikacie.
Dwa kolejne miejsca w tegorocznej edycji Nagrody Ministrów CEEPUS 2025 również przypadły polskim instytucjom naukowym.
„Border and Regional Studies Network” (z ang. „Sieć studiów nad granicami i regionami”), koordynowana przez dr. Bartosza Czepila z Instytutu Nauk Politycznych i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, podejmuje „kluczowe wyzwania XXI wieku, takie jak migracje, społeczeństwa wieloetniczne, rewitalizacja tożsamości regionalnych, przekraczanie granic i ożywianie pogranicza” – czytamy w dokumencie NAWA.
Z kolei koordynatorką sieci „Language and literature in a Central European context” („Język i literatura w kontekście środkowoeuropejskim”) jest dr Małgorzata Dowlaszewicz z Katedry Studiów Niderlandzkich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Wyróżniona jednostka „koncentruje się na wzmacnianiu europejskiej perspektywy w odniesieniu do mniej reprezentowanych języków i literatur europejskich”.
Stworzony w 1993 r. Środkowoeuropejski Program Wymiany Uniwersyteckiej CEEPUS (ang. Central European Exchange Programme for University Studies) to program wymiany studentów z Europy Środkowej i Wschodniej. Ma za zadanie wspierać wymianę akademicką w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich. Studenci i pracownicy uczelni partnerskich wyjeżdżający w ramach programu są zwolnieni z opłat za naukę i otrzymują od państwa przyjmującego stypendia na okres od 3 do 10 miesięcy.
Do CEEPUS należą uczelnie z 16 państw Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polski.(PAP)
Nauka w Polsce
abu/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.