
3 czerwca w Poznaniu rozpoczną się Europejskie Targi Nauki. Jest to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Grupy MTP.
Przez cztery dni na Międzynarodowych Targach Poznańskich prezentować się będą instytuty badawcze, uczelnie wyższe, startupy technologiczne oraz inne organizacje związane z rozwojem nauki i technologii.
Organizatorzy poinformowali PAP w sobotę, że Europejskie Targi Nauki mają stać się przestrzenią promocji osiągnięć polskiej nauki i technologii oraz miejscem dialogu między przedstawicielami nauki, biznesu i administracji publicznej.

W programie imprezy znajdą się seminaria, panele dyskusyjne oraz wystawy, które pokażą najnowsze osiągnięcia z obszarów takich jak nowoczesne technologie, zrównoważony rozwój, odnawialne źródła energii czy innowacje w sektorze medycznym.
„Polska nauka musi działać na rzecz polskiego przemysłu, a komercjalizacja wyników badań i bliska współpraca z biznesem to kluczowe cele strategii naszego ministerstwa. Europejskie Targi Nauki stanowią istotny element szerzej zakrojonego planu, który zakłada likwidację barier współpracy nauki i przemysłu” – podali organizatorzy w komunikacie prasowym.
Europejskim Targom Nauki towarzyszyć będzie konferencja „Nauka a gospodarka”. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma ona być początkiem szerszej inicjatywy na rzecz systemowego wzmocnienia powiązań między nauką a przemysłem, które znajdą kontynuację podczas jesiennego kongresu gospodarczego.
Targi odbędą się w roku polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
„Współorganizowane przez nas wydarzenie jest okazją, aby nasza uczelnia jako współorganizator wykorzystała swoje doświadczenie kongresowe, wspierając rozwój współpracy między środowiskami akademickimi, badawczymi i biznesowymi na arenie międzynarodowej” – oceniła rektor poznańskiej uczelni prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.
Tematyka poruszana w trakcie dyskusji towarzyszących targom dotykać ma m.in. kwestii AI w medycynie, młodych ludzi nauki oraz problemu finansowania ich badań.
Targi nauki będą towarzyszyć targom ITM Industry Europe, jednemu z najważniejszych wydarzeń przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Według organizatorów wydarzenia poświęconego nauce obecność kilkuset firm z całego świata, szeroki zakres branżowy oraz możliwości nawiązywania współpracy czynią ITM Industry Europe idealnym miejscem do realizacji tej inicjatywy.
Targom towarzyszyć będzie wystawa prezentująca przykłady badań i projektów realizowanych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz centra ogólnouniwersyteckie. (PAP)
Nauka w Polsce
rpo/ agz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.