
W dwudniowym hackathonie SPACESHIELD Hack, który w niedzielę zakończył się w Stalowej Woli (Podkarpackie) udział wzięło ponad 200 uczestników. Zwycięzcy, którzy zostali wyłonieni w czterech kategoriach otrzymali m.in. statuetki z prawdziwymi meteorytami.
Hackathon, inaczej maraton programowania, to wydarzenie, w trakcie którego programiści i przedstawiciele innych zawodów związanych z rozwojem oprogramowania rozwiązują konkretne zadania.
Wydarzenie, które zakończyło się w niedzielę skupione było wokół zagadnień dotyczących przyszłości technologii kosmicznych i obronnych. Zadania, z którymi zmierzyli się uczestnicy, sklasyfikowane zostały w czterech kategoriach: space (przestrzeń kosmiczna), defence (obrona), dual-use (łączący oba te zagadnienia) oraz kategoria open.
Jak poinformowała PAP przedstawicielka organizatora, Stalowowolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (StARR), Katarzyna Pochwat, w tej pierwszej kategorii zwyciężył zespół Totalizator wodny. W kategorii defence najlepszy okazał się zespół Dron Matka, a w dual-use avalanche, natomiast w kategorii open zwyciężył ICPT-SW.
Jak podała Pochwat, w wydarzeniu uczestniczyło też ponad 70 mentorów, wśród nich był m.in. wieloletni dyrektor w NASA John F. Hall, który pierwszego dnia wygłosił wykład dotyczący powrotu Polski do załogowych lotów kosmicznych
Zwycięskie zespoły otrzymały nagrody, których pula wyniosła 50 tys. zł, wśród nich były także statuetki z prawdziwymi meteorytami. Zwycięzcy wezmą także udział w podcaście „Kosmos na podsłuchu”, kursach języka angielskiego – technicznego, w zaawansowanym kursie dronowym czy atrakcyjnych stażach w Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach unijnego projektu „Space 4 Talents”. Partnerami projektu są: miasto Stalowa Wola, Stalowowolska Agencja Rozwoju Regionalnego sp. z o.o. (StARR), Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Fundacja Polska Innowacyjna, Rebels Valley, Akademia Leona Koźmińskiego i Stowarzyszenie Innspace.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął serwis PAP Nauka w Polsce. (PAP)
huk/ agz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.